Настоящата Европейска столица на културата 2017-та - кипърският град Пафос, се превърна в мащабна "Фабрика на открито" като реверанс към традициите, културните инициативи и като призив за повече откритост в начина на мислене на хората, станали съучастници в уникалния европейски проект, към който ще принадлежи и Пловдив през 2019-та година. За срещите в Пафос и споделения опит след завръщането на пловдивската делегация, присъствала на церемонията, свързана с домакинството на града като Европейска столица на културата през 2017 година - Светлана Куймджиева – артистичен директор на Фондация "Пловдив - Европейска столица на културата" 2019.
С всяка ЕСК винаги има опит и уроци, които да се почерпят и те ни зареждат, така че бе приятно и вълнуващо да види човек увенчаването на дългогодишните усилия, заяви Куюмджиева. Подготовката на ПАФОС за Европейска столица на културата върви още от 2012 г. През октомври м.г. бяхме на среща на семейството на Европейските столици на културата и тогава имахме възможност да ги видим в предстартова треска, в разгара на подготовката им. Сега бях много щастлива на откриването да установя, че само за няколко месеца имат невероятен напредък, оформена инфраструктура за културни събития на високо ниво – Агора, старо кино, което е почти възстановено и е в действие вече /като нашето кино „Космос“, открита сцена, подобна на нашето „Ядро“ в Капана, много са аналогиите. Като част от предварителната програма имаше възстановяване на стария „Ибрахим хан“ и възстановяването му от пасивен монумент - полурушащ се паметник на културата в центъра на стария им град в активен културен център, тотално променен. Това ме зареди с много голям ентусиазъм и съпричастност към усилията на колегите от Пафос.
Това е една от най-малките европейски столици на културата, с най-малък бюзжет, с огромен екип и много доброволци – буквално на всеки ъгъл и това ми дава друга перспектива към нашата подготовка тук, заяви Куюмджиева.
По думите й, Пловдив все още има затруднения с бюджета си, а бюджетът на Пафос е общо едва около 6 млн евро, най-ниският досега в историята на титлата и не са тайна и големите им проблеми в хода на подготовката. Градът е централизиран, но има предпоставки така, както и в Пловдив, да се „разтвори“ тази централизираност и тя да се насочи към хълмовете, към кварталите, към задните дворове, към тайните места на града. Това е и целта на ЕСК да бъде променен обичайният ход и ритъм на града, той да придобие нов опит, да бъде възприет различно от хората. Формулата за успех, на която разчита Пафос, е преминаването от минало към настояще и към бъдеще. Вижда се, че хората работят за кауза и че успехът им ще се разгръща все повече и повече и ще става все по-видим. Над 150 са артистичните събития, включени в програмата на ЕСК, интересно е в какво ще е превърне градът в края на годината, защото енергията, която преминава през Пафос – център на културните инициативи в Европа през 2017 г., е огромна, заяви Светлана Куюмджиева.
Повече чуйте от звуковия файл.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..