Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Машинното гласуване няма да намали манипулирането на вота

Дали ще натискаме копчето, или ще пускаме бюлетина, не е най-важното. Най-важното е какво ще правим с тази опустошена страна, в която администрацията не работи, има  безумни разпоредби, а  подкупът е правило и  закон. Това са важните проблеми. А  не - разговори за някакви машини.Така  социологът Кънчо Стойчев коментира казуса с машинното гласуване, което трябва да се осигури за изборите на 26 март.

От две години се знае, че трябва да има машинно гласуване. Очевидно българската адиминистрация не си е свършила работата. А дали е възможна спекулация и някой да спечели оттова, също не го изключвам, каза социологът, но обидно е, че с нашите данъци се издържа тази  администрация и ЦИК, която трябва да я има, но да си вършат работата. 

Според Стойчев , твърденията, че машинното гласуване ще допринесе да се избегнат манипулациите при гласуването, не са основателни. Защото ние много добре знаем, че основните  незаконни анипулационни техники са клиентелизмът и купуването и заплащането на гласове. По какъв начин машината ще ми гарантира, че гласовете не са купени, или полукупени, особено в по-малките населени места със заплахи, или полузаплахи на работинте места? Машините не решават тези проблеми. Не ни решават и проблема с изборните списъци. Защото знаем, че на харатия са един милион и шестотин хиляди избиратели над 18г., а в страната не са повече от шест милиона, дори по-малко.  Изчистването на изборните списъци, начина на организиране на изборите така, че  да се сведе до мининум нерегламентираното влияние върху избирателя - кой от тези начини ми решава машината ? Нито един. 

Живеем в свят, в който се хакват сайтове на Белия дом, на кремъл, на Пентагона, на цели банки се източва информацията, а ние, тука, в България, понеже сме страшни баровци, ще кажем, че машините ни гарантирант честното гласуване. Това е щего кажа, със съжаление, са чисти глупости.

Цялото интервю с Кънчо Стойчев е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21