"Да, България" се сдоби с жалби и регистрацията й е оспорена от трима души, двама от които учредители. От движението твърдят, че двете жалби са фиктивни. Любомир Авджийски, правен анализатор и един от учредителите на "Да,България" коментира темата в програма "Точно днес".
Любомир Авджийски: Това, което се случи, е неприятно, разочароващо беше вчера, но мобилизира доста като общност и като движение. В последния момент, в последния ден от срока за обжалване постъпиха три жалби, две от които са фиктивни, т. е. те не са от членове на партията, а са написани от тяхно име от трето лице.
Едната от жалбите дори е от името на Вера Асенова, която е член на изпълнителния ни съвет, която днес ще заяви категорично и пред медиите и ще подаде жалба в прокуратурата заради това, че някой е фалшифицирал документ от нейно име. Но вижте, ние очаквахме, че тези, срещу които се борим рано или късно ще направят опит да ни спънат, а това, което можем да кажем на всички хора, които ни подкрепят е, че няма да успеят да ни спрат.
Днес в цялата страна започнахме още сутринта събиране на подписи за регистрация като коалиция с името „Да, България”, което ще бъде регистрирано утре в ЦИК, утре е последният срок за регистрация за изборите. Трябва да съберем днес три хиляди подписа. Коалицията се казва „Да, България” и все още няма окончателен списък от партии, които ще влязат.
Това е т. н. техническа коалиция, с която ние да можем да се явим на изборите. Разбира се, това са партии, които са чисти, които нямат багаж от миналото политически или какъвто и да е друг.
Една от тях е "Зелените", с които разговарям, за другите ще можем да говорим повече до обяд ще се разбере кои са, има специален екип, начело с председателя, който разговаря в момента с тези партии.
Що се отнася до нашите опоненти за мен е очевидно, кое ги е изплашило. Ако такава партия с такива хора влезе в парламента това би бил доста сериозен трън в лицето на статуквото, което ние сме критикували и срещу което сме се борили в последните години, както Христо Иванов като министър, така и всеки един от нас в гражданската сфера и в своите сфери професионални и обществени. Ясни са позициите ни, критикуващи и модел на прокуратурата, самия главен прокурор, критикуващи управляващото доскоро мнозинство, критикуващи избора на Делян Пеевски преди две години, всяка една от партиите на статуквото ДПС, БСП, ГЕРБ е била критикувана изключително сериозно от всеки един от нас. Били сме опоненти в различни граждански битки и политически, така че без съмнение кой има интерес от това нещо, не случайно казвам кой.
За коалирането – това са два различни пътя. Единият е път, в който ние трябваше да си бъдем наследници на един Реформаторски блок като се опитваме да делим едни 6 %, това ни се предлагаше, едни 6 % на три, от които 3 % да дойдат за едната част от Реформаторския блок, в която ние да се влеем, а другите 3 % да идат за истинския Реформаторски блок – такива са нагласите в момента. „Да, България” не може да участва в такова нещо.
„Да, България” не е просто като визия, като хора, като енергия, тя е нещо много различно. Видяхме го на 7 януари, когато се учредявахме, когато 1200 човека дойдоха от цялата страна на минус 20 градуса в София с невероятната енергия, че правим нещо ново. Кажете на тези хора, че сме го направили това нещо, за да можем да се влеем в половината от Реформаторския блок. Ние се обръщаме към всички десни избиратели, към всички избиратели в центъра и към избиратели, които са с „прогресистко" т. н. мислене, многократно сме казвали, че не искаме да бъдем поставяни в кутийки „ляво”, „дясно”, твърда дясна партия, традиционна дясна и каквото и да било, защото ако го направим това означава да се подредим.
Като кажем дясно ние подреждаме къде – зад ГЕРБ, зад Реформаторския блок и зад други партии, които в момента се борят за това дясно. Ако кажем, че сме леви, каквито не сме, разбира се, се нареждаме след БСП и т. н., просто това не е „Да, България”.
Не искаме да се нареждаме нито зад едните кухи фрази и обещания. Съвсем честно и откровено към нашите симпатизанти и обществото да покажем въобще програмата си, да покажем мерките си, да се видят лицата ни и на база тази същност хората да избират дали да гласуват за нас, а не затова дали ще кажем, че сме десни, но след това ще предлагаме 1500 лв заплата както прави ГЕРБ.
Нека да спрем с това шикалкавене. „Да, България” се обръща към всички български граждани, които искат са има реформа в правосъдието, реформа в сферата на образованието и реформа в икономическия сектор, така че да може България наистина да надскочи многократно сегашния си стандарт и сегашното си богатство от 80 милиарда евро.
Избирателите да очакват коалиция от типа, когато НДСВ се яви на изборите 2001 г., тогава по същия начин не достигна времето за регистриране и се направи техническа коалиция от две вече съществуващи партии под името НДСВ. Това е техническото решение на „Да, България”, но визията, приоритетите, ценностите оставят именно върху носителя на името.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..