Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голяма част от политическите обещания - неизпълними

Снимка: БГНЕС

18 партии и девет коалиции ще премерят сили в предстоящите парламентарни избори на 26 март.

Предизборната кампания започва на 24 февруари, но много преди официалният й старт играчите вече са на стартовите позиции - с горещи предизборни обещания, които касаят най-вече доходите на българите. Тестваме ги сега според икономическата логика в разговор с Петър Ганев, икономист от Института за пазарна икономика.

Не може да се каже, че сме впечатлени. На всички избори има обещания за по-високи доходи. Този тип икономически популизъм неизменно присъства в българската политика. По-различното сега е, че партиите от статуквото са по-щедри в обещанията си. Това е предизвикано от факта, че българската икономика в момента се представя добре, тоест има повече пари и по-лесно е да харчиш. Партиите на статуквото са принудени да дават обещания, тъй като това правят и патриотичните формации, обясни Петър Ганев.

Икономическият анализатор е категоричен, че голям процент от обещанията за по-високи доходи, са неизпълними.

Една партия едва ли може да изпълни този микс от обещания. Голяма част от тях не зависят и от правителството, като например БВП или средната работна заплата. Политиците не могат с вълшебна пръчка да решат въпросите, които са свързани с доходите на работещите българи, смята Ганев. Той подчерта, че средната работна заплата е по-висока в големите градове. Докато в малките населени места тя изостава.

Икономистът е категоричен, че обещанието на БСП за осем милиона българи и нито едни беден, е в сферата на празните обещания.

Цялото интервю с Петър Ганев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56