Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно

Снимка: БГНЕС

Почти паритет между двете големи политически партии ГЕРБ и БСП показва последното проучване на Центъра за анализи и маркетинг, което е направено в периода 3-7 февруари.

Според тях ГЕРБ биха получили 21,4 на сто от вота на всички избиратели и 29,2 на сто от вероятните гласували, а БСП - 19,6 на сто от гласовете на всички избиратели и 28,1 на сто от вероятните гласували.

ДПС събира 6,5 процента от гласовете на всички избиратели и 9,6 на сто от вероятните гласували, "Обединените патриоти" - 5,9 процента от всички и 7,5 на сто от вероятните гласували, а "Воля" на Веселин Марешки - 4,5 на сто от гласовете на всички избиратели и 5,2 на сто от вероятните гласували. Данните показват още, че за Реформаторския блок биха дали вота си 2,7 на сто от всички и 3,7 на сто от вероятните гласували. Анализ на резултатите правим сега с Юлий Павлов, директор на Център за анализи и маркетинг.

За близките проценти на ГЕРБ и БСП

Около 1 % това на практика означава равенство, тъй като не трябва да забравяме, че има статистическа грешка. Ние представяме резултатите като точни числа, а те всъщност са интервали, защото на тези нива има грешка от порядъка на 2 %. Тоест - като казваме, че ГЕРБ има 29 процента това означава, че реалната стойност е някъде между 27 и 31 %, а пък на БСП е между 26 и 30 %. Това означава, че тези интервали се препокриват в по-голямата си част. На практика от статистическа гледна точка това е равенство. Иначе с какво си го обяснявам? Първо, подемът от президентските избори. Второ -  желанието на хората за промяна след политическата криза, обясни Юлий Павлов.

Политическата криза не е в подаването на оставка от бившия премиер Бойко Борисов. Този акт всъщност беляза края на политическата криза.

Защото имахме цяла година агония в парламента. Правителството на малцинството, което се опитваше да събира динамични мнозинства. В момента това равенство между ГЕРБ и БСП изразява точно тези настроения, както между другото и високия рейтинг на президента Радев и на вицепрезидента Йлияна Йотова. Това също се базира до голяма степен на желанието за промяна. И на премиера Герджикова, разбира се. Първата тройка е това – Радев, Герджиков, Йотова. Като отново в рамките на грешката - третото място се споделя и от Йорданка Фандъкова. Веднага след това отива Бойко Борисов – той е пети като първите пет са доста близки. С разлика от 4 – 5 % веднага след Бойко Борисов е Корнелия Нинова. Тоест разликата в лидерския рейтинг е малко по-голяма и статистически значима, но това не влияе на намеренията за гласуване. Даже бих казал, че симпатизантите на БСП са по-мобилизирани от тези на ГЕРБ, коментира Юлий Павлов.

Трудна коалиция

Мисля, че след тези избори не е възможно ГЕРБ и БСП да управляват заедно. Това би било самоубийствен ход за всяка от двете политически сили. Те ще търсят други коалиции. Аз мисля, че нито този паритет, нито крайното класиране на изборите, ще има значение затова как ще се управлява страната. В крайна сметка Конституцията е ясна - управлява не първата политическа сила, а тази, която успее да намери съюзници, подчерта Павлов.

Той прогнозира, че служебното правителство ще продължи да управлява доста дълго, тъй като преговорите за съставяне на нов кабинет след изборите ще са трудни. Балансьор ще бъде партията на Марешки. "Но без подкрепата на патриотите или на ДПС - правителство няма да може да се състави, категоричен е Юлий Павлов.

Цялото интервю с Юлий Павлов можете да чуете в звуковия файал.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планове с неизвестен край (част 2)

В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..

публикувано на 30.12.24 в 10:49

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56