Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив очаква ЮНЕСКО да вземе под егидата си Голямата базилика

| обновено на 20.02.17 в 17:10

Голямата базилика може да стане първият пловдивски обект, който да бъде включен в списъка на ЮНЕСКО, съобщи кметът Иван Тотев. Той уточни, че от 1984 г. България няма вписан обект в световното културно наследство.


До началото на май трябва да приключат разкопките на Голямата базилика, коментира зам.-кметът по култура Амелия Гешева. Продължава работата по ПУП-а и социализирането на обекта с изграждане на защитно покритие и на цялата прилежаща инфраструктура, включително площадното пространство, което свързва катедралата и базиликата, обясни Гешева.


След като приключат разкопките и обектът бъде приет от НИНКН, ще започнат строителните дейности по площадното пространство. Паралелно ще върви и консервацията на откритите находки, които са много повече от очакваното. Надявам се да спазим срока, договорен с фондация „Америка за България“, и да открием обекта през 2018 г., допълни Амелия Гешева.

Голямата Базилика е най- голямата, разкривана на територията на днешна България. Това е уникално творение на изкуство, култура, религия. До края на юни екипът трябва да приключи проучването, а паралелно с нашата работа ще върви консервацията и реставрацията и на по- късен етап трябва да започне строителството на новата сграда, коментира пред Радио Пловдив r ръководителят на археологическите разкопки Жени Танкова. Остава да се разкрият Северната част на южния кораб, Северният кораб, както и оформлението на запад от него.

Консервацията е много трудоемък процес, дълъг и сложен процес. Надяваме се, че до края на 2018-та да приключим, каза Танкова.

Тя е убедена, че Голямата базилика абсолютно заслужава да бъде част от списъка на ЮНЕСКО. Основен критерий е паметникът да бъде автентичен и намесите да бъдат много малко, т. е. измишльотини не трябва да има и ние се стараем да запазим всичко, каза археологът.

От 27 февруари до 1 март, включително, Пловдив ще бъде домакин на международно събитие с изключителна важност за културното наследството на града, избран за Европейска столица на културата през 2019 година. В Международния симпозиум „Консервация и реставрация на мозайки“, който ще се проведе в Дома на културата „Борис Христов“ ще участват членове на една от най-престижните специализирани организации - Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM) и учени от България, Италия, Франция, Гърция, Тунис, Сирия, Испания, Великобритания и Македония. Организатори на Международния симпозиум са Община Пловдив, Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM), Фондация „Балканско наследство“ и Сдружение „Български културни следи“.

Основната тема на форума е свързана със съвременните постижения и предизвикателства в областта на реставрацията и консервацията на мозайки. Темата е особено актуална за Пловдив в настоящия момент във връзка с интензивната работа по археологическите разкопки на обект „Епископска базилика на Филипопол IV – VI в“. Проектът за консервация, реставрация и експониране на подовите мозайки на Голямата Базилика се ръководи от доц. Елена Кантарева, която ще се представи с  презентация  на  1 март, в 12 часа. 

В рамките на форума ще се обсъждат широк спектър от теми, свързани със социализацията на подобни обекти и тяхното ефективно управление в контекста на културата и туризма. Водещи международни експерти и учени ще изнесат данни и анализи за добри световни практики.

По програма, в дните на своя престой участниците ще посетят Голямата епископска базилика, Малката базилика, Базата за реставрация и съхранение на мозайки на Археологически музей, Културен център „Тракарт“, Археологическия музей и ще разгледат забележителностите на  Стария град. На 28 февруари, те ще посетят и концерта на Ансамбъл „Тракия“ в Дома на културата. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Срещи" на 4 май

РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 МАЙ-МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ" Толстой го е казал: "Не в силата е Бог, а в истината." В утрото преди ВЪЗКРЕСЕНИЕ с отец Радослав Паскалев припомняме някои истини, които УВИ- днес занемаряваме. За оправдание казваме-той, ЖИВОТЪТ се оказва една трудна хореография...

обновено на 04.05.24 в 11:21

В "Срещите" - за смисъла и символиката на Разпети петък

На Разпети петък в "Срещите" ще говорим за смисъла и сомволиката на най-тъжния за християните ден.  Наш събеседник е п роф. Владимир Градев.  И като големия Георги Марков, и ние питаме: "Защо дяволът никога не е бил разпъван на кръста?".  Отговорът на писателя е, "защото дяволът живее в нас и с нас", нали е така? Слушайте,..

обновено на 03.05.24 в 11:45

"Памет за поета Вазкен Наблантян" в Балабановата къща

Възпоменателна литературна вечер, посветена на поета Вазкен Налбантян, ще се проведе тази вечер от 18 ч. в Балабановата къща.   Близки, приятели и почитатели на поета ще разкажат свои спомени и ще го споменат с негови стихове. Проявата е организирана от Дружеството на пловдивските писатели. Вазкен Налбантян ни напусна внезапно..

публикувано на 03.05.24 в 07:54

Димитър Стоянов с дебютна стихосбирка в Пловдив

Тази вечер от 19.30 часа , в уютното пространство на „Георги Бенковски“ 50, в Капана, младият асеновградски творец и актьор, от театър „Арте” при НЧ „Родолюбие”, представя сборника „Април“. Поезията и театърът съжителстват безпроблемно в сърцето и душата на Димитър Стоянов, за когото лириката и стихотворната форма са най-добрият начин..

обновено на 02.05.24 в 16:07

Деца шарят яйца пред община Пловдив

Продължава празничната програма на община Пловдив за Великденските празници.  Днес ще има Великденската творческа работилница за деца, с участието на ученици и преподаватели от Национална гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив и възпитаници на Пловдивската духовна семинария „Св.св. Кирил и Методий“.  Всички желаещи могат  да украсят..

публикувано на 02.05.24 в 07:56