Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средна заплата над 1500 лева е реалистична

Меморандумът, който представихме е стар, но с малко нови неща. Политиката ни по отношение на доходите не е отвчера и заради изборите, а заради това, че независимо, че България вече толкова години е член на ЕС, остава на опашката по доходите и всички страни ни изпревариха -  включително Сърбия, Македония и Румъния, която вдигна МРЗ само от миналата до тази година с 50 евро.  Това заяви вицепрезидентът на КНСБ д-р Иван Кокалов.

Срещите, които правим  с политиците са, за да заявим, че нашата основна политика са доходите и заетостта и ще продължаваме да сочим възможностите, които България има. Ние смятаме, че разпределението на БВП на България е несправедливо и предлагаме по-справедлива скала на социално и данъчно натоварване, по която доходите плавно се облагат  до десет  минимални работни заплати, считайте с днешна дата  4 600 лв и всъщност общото данъчно и социално облагане е сравнително даже по-ниско от настоящето /21% и нещо/, а по нашата скала достига до 20,21%, но за доходи много над  десет-двадесет хиляди лева.

Ние отдавна предлагаме нещо, което може да се приеме от обществото – МРЗ да не се облага, което облагодетелства всички доходи, и плавно нарастване. До 10 МРЗ данъкът си остава 10%, а за най-високите  доходи над 20 000 и повече месечно – общата данъчно-осигурителна тежест да е не повече от 20%. В момента тя е 21%. Т.е. искаме да е и справедливо, и  солидарно възприето от всички. А след разговорите с представителите на ГЕРБ считаме, че това, което те предлагат – СРЗ 1500 лв,е абсолютно достижимо и дори нашите амбиции са по-големи.  Държавата не дава пари за увеличение на заплати, но доходите искат съответно  политическо отношение към тях в същото време.  Пример са политиките на правителствата на съседните държави, които са около нас, в които повишаването на  минималната работна заплата и на доходите са пряко свързани с процента на БВП., заяви д-р Кокалов.

По думите  му в българската икономика няма бранш, който да не страда от липса на квалифицирани кадри. Приветстваме това, че всички партии слагат в основата на приоритетите си образованието и здравеопазването и ние приветстваме това.  Необходим е дебат и целенасочена реформа а това, а не всеки, който идва, да прави реформи.

 Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не са големи шансовете за съставяне на кабинет

В програма "Точно днес" за възможностите по нареждането на политическия пъзел в България разговаряме с  Манол Пейков , който ще бъде депутат от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Те призоваха за "санитарен кондор" около ДПС-Ново начало. Манол Пейков каза, че ще има отново много работа за вършене, защото е получил сериозно доверие от..

публикувано на 31.10.24 в 09:46
Теодора Йовчева

Изостреният тон не вещае съставяне на правителство

Безпрецедентни критики има към честността на изборите. Това за мен е много сериозната заплаха, която следва от тези избори, а не толкова съставянето на правителство. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Теодора Йовчева, която коментира политическата ситуация след извънредния парламентарен вот в неделя и вече заявените „червени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Търсят се пари за рекултивиране на депото на ВиК край Катуница

„ ВиК утайките в депото край Катуница са депонирани от края на 80-те години до 2008 г., когато тази дейност е преустановена “ – заяви в интервю за Радио Пловдив управителят на ВиК-Пловдив Антон Гълъбов. „ Мястото е оградено и се пази от жива охрана, благодарение на която пожарът е овладян “ – подчерта Гълъбов. „ Нека не плашим..

публикувано на 30.10.24 в 16:15

3.999 е числото на кризата, а БСП е бизнес партията в НС

Имахме избори байганьовки, купени, грозни, дописвани, несправедливи и не случайно има искане за касирането им, коментира в предаването "Точно днес" политологът Калоян Методиев.  Според него влизането или невлизането на "Величие" във всички случаи ще влоши ситуацията. Ако останат извън праламента, това ще ги превърне в креслива алтернатива, която е в..

публикувано на 30.10.24 в 11:10

Хлябът е обединител и политиците да не го забравят

В предложение на служебното правителство за бюджет 2025 не се предвижда удължаване на намалената ставка от 9%, която беше въведена за ресторантьорите и други бизнеси по време на COVID-19. Обсъжда се и отпадане на нулевото ДДС за брашното и хляба.  Годишният ефект от връщането на по-високата ставка е 400 млн. лв, артументира се финансовото..

публикувано на 30.10.24 в 10:42