Сдружението „Джордж Маршал – България“ ще отбележи 20-тата годишнина от кандидатстването на страната ни в НАТО. Събитието включва дискусия във Военния клуб в Пловдив за преспективите и предизвикателствата пред България. Един от участниците е Роберт Пшчел – представител на Главната квартира на НАТО – с него разговаря Михаил Миховски.
Радио Пловдив: Какво се промени в НАТО за последните 20 години?
Роберт Пшчел: За 20 години? О, с колко време разполагате, за да ви отговоря. НАТО се променя през цялото време.Защото ако не се променяш, няма да можеш да следваш промените в структурата на сигурността. Например ситуацията през 90-те години на миналия век след края на Студената война, също така разпадането на Варшавския договор. Това променя смисъла и задачите пред НАТО. Ако си спомняте тогава протече период на сътрудничество и стабилизиране на отношенията със страните от бившия Варшавски договор, сред които и България.
След това дойде времето, в което НАТО за първи път ръководеше операция, тази в Босна, след това и в Косово. В следващия период нови страни се присъединиха към организацията. Така че в този период от 20 години, 25 ако искате, НАТО се продължи да се адаптира към политическите промени и предизвикателствата в международната сигурност. Тук имам предвид и работата по защита от кибератаки, операцията по стабилизиране в Афганистан.
НАТО се променя, няма съмнение в това. Просто светът се променя и НАТО трябва да се адаптира. Но същността на организацията-основната и стойност, е в това да е основа за трансатлантическо сътрудничество в сигурността. Това не се променя.
РП: Кои са най-големите предизвикателства пред НАТО – ДАЕШ, Русия?
Роберт Пшчел: Има много предизвикателства пред НАТО в днешно време. Те са и на изток, и на юг, защото трябва да си даваме сметка също и за поведението на САЩ и отношението и към Русия и кризата в Украйна след анексирането на Крим. Разбира се отчитаме и напрежението, което създава тероризмът -както в международен, така и във вътрешен план във всяка държава. На всички тези предизвикателства НАТО опитва да даде правилния отговор. Например ние подкрепяме борбата срещу „Ислямска държава“, всикчи държави от НАТО стоят зад това. Оказваме съдействие на коалицията, която води тази битка, но ние не ръководим действията. Оказваме подкрепа, например със самолетите със системи за ранно предупреждение АУАКС. Разбира се това е едно от големите предизвикателства пред НАТО в днешно време.
РП: Русия реагира остро на ученията на НАТО в акваторията на Черно море. Може ли да очакваме ново засилване на напрежението между Алианса и Москва?
Роберт Пшчел: Какво трябва да се вижда в ученията на НАТО в Черно море? Вие можете да видите информация за това в уебсайт и тази информация е доста изчерпателна. Според мен в този случай и в коментирането му има много митове-за участието на 50 000 души в такова учение и други подобни. В същото време Русия също прави големи учения с участието на хиляди войници, но няма прозрачна информация за това. Затова нека не се концентрираме върху митове, а върху факти. Ученията са нещо номрално за всяка страна и особено за организация за колективна сигурност като НАТО. Ние не заплашваме никого, освен това дейността ни е много открита.
РП: В момента България е в предизборна кампания. От много политици се чуват гласове за преразглеждане на членството в НАТО и напускане на Алианса.
Роберт Пшчел: Вие не трябва да очаквате от НАТО да даде официално какъвто и да е съвет на хората в България затова какви действия да предприемат. Политиците във всяка страна вземат самостоятелни решения. Имаме 28 страни в НАТО и всяка от тях сама решава според интереса си. В крайна сметка НАТО е полезен и дава добър продукт срещу парите, вложени в него.Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..