Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гарнизонна фурна може да блесне в Център за съвременно изкуство

 „Гарнизонна фурна“ в квартал "Христо Смирненски" може да се превърне в съвременен център за различни арт събития.

Такава е амбицията на сдружение „Изкуство днес“, които в последните над 20 годин създадоха и управляваха „Център за съвременно изкуство – Баня Старинна“, и на архитектите от „Студио 8 1/2". Сградата е общинска в сравнително добро конструктивно състояние, но за момента  плановете на Община Пловдив са  да бъде съборена. Първата битка на артистите ще бъде сградата да се запази.Тази позиция защити в ефира на Радио Пловдив художникът Емил Миразчиев-председател на управителния съвет на Сдружение „Изкуство днес”.

Сградата е на два етажа, макар и в една част тя да е само с един, но скатният дървен покрив е подходящ за обитаване, след съвременна архитектурна намеса. Из фурната има разнообразни помещения по размер и вид, което дава възможност за разнообразие от всякакви артистични акции, изложби или друг вид  функционалност на помещенията.

Според Емил Миразчиев, без мащабни инвестиции тя може да се ремонтира и да функционира като модерен център за съвременно изкуство. Имотът се намира на подходящо място в парка на кръстовището на улиците „Пещерско шосе“ и „Копривщица“, а развитието му ще спомогне за изнасянето на културата извън центъра на Пловдив, което е заявено в политиката на местната управа за "Пловдив'2019".

Интервюто е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50