Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туризмът тегли икономиката като локомотив

България е най-недооценената туристическа дестинация в Югоизточна Европа отбелязва специализираният  портал за пътуване Travel Business, но над 80% от туристите в страната посещават културно-исторически обекти. Какви са тенденциите  в бранша, очакванията на туроператорите на прага на туристическия сезон и какво налага  все по-категорично необходимостта от предлагане на нов туристически продукт  - Румен Драганов – директор на Института за анализи и оценки в туризма. 

От началото на годината сме залети от вълна пътуващи млади хора, които идват тук  с нискотарифни компании – от 17 европейски летища  и това са хора, които идват основно за културен туризъм, независимо че сме извън сезона все още. 20% е ръстът на туристите за януари, като тенденцията ще се запазва и през февруари. Геополитическите сътресения  водят в България млади хора, които от Бирминган, Мадрид, Брюксел, които са имали планове да отидат в Истанбул например, но поради ситуацията там и добите оферти тук, са пристигнали в България и споделят добрите си впечатления и  изненадата си от срещата със страната ни.

Ако вземете билет например за 8 евро  и намерите подобни туристически предложения, човек се чувства победител. Това правим ние в туризма, намирайки най-добрите цени и е интересна изобретателността на искащите да пътуват и намиращите най-добрите оферти –  да се питаш как е възможно  толкова хубави неща да струват толкова евтино и да са в ръцете ни.  Това го правят хората,  идващи с желание да посещават каменните къщи, да опитат хубаво кисело мляко, мед и неща направени от ръцете на хората тук, да се водят разговори за книги, филми, дигитални технологии. Това са хората, които сега срещаме по малките хотелчета – млади хора, завършили в чужбина право, икономика, медицина, инженерство, които идват тук да помагат на родителите си и правят тези малки хотелчета.

Туризмът  не е подвластен на кризите, дори и по време на най-тежката в началото на 90-те, когато икономиката не върви, той вървеше на макс като локомотив.За туризма 2016 г. бе върхова с посещения на чуждестранните туристи –над 10 млн, тази година се очертава отново дотолкова успешна. Но на този фон дори средната ни заетост беше под 50%. Днес например имаме над 1 млн празни легла. Например не сме раздали валчери за здравна превенция на работещите хора, за да се засилят веднага към 600-те минерални извора, които изтичат в канала, за да си оправят здравето. Това е българският пример – вода гази, жаден ходи!

Става въпрос само за две думи в наредба № 7 на Финансовото министерство – към валчерите за храна по 60 лв да се добави  още и „здравна превенция“ – 60 лв., за да се използват изворите и хората да се погрижат за дравето си, заяви Румен Драганов. На страната ни е необходим завършен продукт – местните фирми да  бъдат наложени, ние да предлагаме местната марка, да създаваме работни места за нашата икономика, а не да храним света.

Около 3 март очакванията са около 180 хиляди българи да пътуват в България и около 40 хиляди – в чужбина. Много са събитията, свързани с историческата дата в цялата страна, освен работещите максимално интензивно зимни  и спа курорти, а на 4 март е Тодоровден, свързан с конните надбягвания, кушиите, така че се очаква един много успешен, дълъг и хубав уикенд в България, подчерта Румен Драганов.

Цялото интервю – от звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Танчо Колев

Заради шарката чакаме внос на прясно мляко от Китай

Над 100 са огнищата на заболяването шарка по овцете и козите в Пловдивска област. Продължават засилените мерки срещу разпространението на силно заразното заболяване в региона и в цялата страна. Хиляди са умъртвените животни. Със заповед на БАБХ е въведена забрана за изкупуване на сурово овче и козе мляко от територията на област Пловдив...

публикувано на 12.08.25 в 10:58

Родителите са неизменна част от училищния живот

За формираните мобилни екипи и как децата от ромската общност ще се върнат в училище тази есен, говорим с Фатме Арслан, учител в СУ "Найден Геров" - Пловдив и години наред образователен медиатор в район Източен. „Медиаторите често трябва да са припознати хора от общността, които добре познават културата на общността на територията на..

публикувано на 12.08.25 в 10:41

На Юнаците разкриха артефакти от каменно-медната епоха

В програма "Точно днес" представяме летните разкопки и новите територии с археология, които се проучват. За 46-то археологическо лято на Юнаците разговаряме с  доц. Камен Бояджиев , ръководител на проучванията на селищната могила в област Пазарджик. Започва 46-ото археологическо лято на Юнаците Доц. Бояджиев каза, че участие в разкопките за..

публикувано на 12.08.25 в 09:59

БСП дължи дебат с избирателите по скандала с държавните имоти

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост.  В мотивите си държавният глава посочва, че приетите в последния момент промени отнемат установени в закона гаранции при осъществяване на определени разпоредителни сделки с имущество, поверено на държавата, и се улеснява продажбата..

публикувано на 11.08.25 в 12:11

Трудно е да сме оптимисти за цените на храните в България

Цените на храните и опитите с държавни магазини и държавно определени надценки да се държи пазарът под контрол коментира председателят на сдружението „За достъпна и качествена храна“ Андерй Велчев. По думите му от една страна е хубаво, че има видими усилия, но те не дават гаранция за промяна на нелоялните практики на пазара. Ден преди изтичането на..

публикувано на 11.08.25 в 11:40