Каква да бъде реакцията ни срещу симптомите на пролетна умора, възможно ли е да я избегнем и съществува ли опасност некомфортното физическо състояние да премине в трайна меланхолия и депресия? Събеседник - психологът Христина Краева - Стоянова.
Пролетната умора е състояние, което отшумява до две седмици. От него са засегнати над 50% от хората в активна възраст. От депресии пък страдат около 7% от българското население, като 17% са преминали през такъв епизод поне веднъж в живота си. От пролетна умора страдат повече жените, отколкото – мъжете. За да се избегнат симптомите й, трябва да намалим приема на захар, да си осигурим повече почивка след работния ден, да мислим позитивно и да живеем „тук“ и „сега“, като се радваме на дребните моменти в живота и ценим малките неща.
Когато търсим подобни стратегии, ние се опираме на балансовия модел на позитивната психотерапия, според която, ако психичната енергия у човека е 100%, то балансираният човек живее така, че разпределя по 25% във всяка една от четирите области – работа, грижа за тялото, тревогите, страхове и проблеми и съответно - за контактите. Хората, които спазват тези изисквания, живеят в хармония със себе си, няма да изпадат в пролетна умора и пролетни депресии.
Сред симптомите на пролетната депресия, която е доста по-сериозно състояние от пролетната умора, са песимистичното настроение, нарушеният сън и апетит, отпадналост, ранното събуждане, а основната причина за нея е изчерпването на серотонина или хормона на щастието, изчерпването на магнезия и на витамин В6 или в т.н. „пролетна десинхроноза“. Ако състоянието продължава повече от две седмици, това е знак, че ни е необходима консултация от специалист.
Сред техниките, които психотерапевтите препоръчват, за да си набавим равновесие, са създаване на реални очаквания за целия пролетен сезон, изготвяне на списък с приоритети, отделяне на важните от по-маловажните задачи в списъка, както и да не изразходваме цялата си психична енергия за един ден, а всеки ден - помалко.
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..
За поредна година родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас. "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..
Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..