Валутният борд не е изживял времето си, той все още има и политическа роля и финансов смисъл смята Муравей Радев, който беше финансов министър в кабинета на Иван Костов, по времето на който бе въведен борда.
Предложението за прекратяване на този механизъм и кандидатстване за еврозоната Радев определи като дискусионно- академична- теоретична постановка. Според него на този етап бордът все още не е изживял времето си. Няма доказателства, че дисбалансите в икономиката се дължат на ограничаващото му действие. Икономическият растеж също не е в пряка зависимост от този регламент, смята Радев.
Вярно е - смята финанасистът, че бордът ограничава паричната политика на БНБ. Тя не може да напечата пари и да финансира проекти на правителството. И "Слава богу!", че не може, защото именно това стана по време на Виденовото правителство и се видя какво последва, припомни Муравей Радев. Той приема, че в сегашната ситуация не могат да се финасират и търговските банки и това е проблем за тях, но има други механизми, които могат да им помогнат.
Проблемът на България не е в липсата на пари и това, че те не могат да се печатат сега. В България има пари колкото си искате, но не можем да ги вземем. Бордът също своите резерви. Проблемът е , че инвестициите в страната са голям риск. Има твърде много проблеми и пречки пред бизнеса.
Що се отнася до евентуалното стартиране на процедурите за членство в еврозоната - Радев заяви, че приветства служебното правителство за ентусиазма, но не и в частта му то да подаде молба за членство. Ако го направим сега ще получим категоричен отказ. Ние не сме готови за това и само ще си изпросим плесница и отказ.
Сега е времето да се започне усилена подготовка, непопулярни и болезнени реформи - смята Радев и и прогнозира , че ако ги правим с добро темпо и скорост ще сме готови за приемане на еврото след няколко години.
На въпрос защо силните в Европа искат тя да се движи различни скорости Муравей Радев отговори - защото те се умориха да хранят всички и да изпълняват ангажиментите си към останалите, които само „ядат и пият“ ресурси.
Нека си дадем сметка какво се иска от нас, ако се реформираме, то ще е за наше си добро- каза още Муравей Радев.
Цялото интервю чуйте от прикачения звуков файл.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..