Уместно ли е България да се присъедини към страните от Вишеградската четворка, които потестират срещу двойните стандарти на производители на известни марки да продават различни по качество стоки на своите и на източните пазари.
В дискусията по темата включихме проф. Йорданка Алексиева зам-ректор на УХТ и ръководител на катедра „Хранене и Туризъм“.
Професорът не приема коментарите, че сме „боклукчийското кошче на Европа“, най- малко защото у нас за разлика от Словакия проучване, което да посочи конкретни факти не е правено.
Дори и така да е, по- важното е, съдържанието на храните да е коректно отбелязано на етикикета. Можем да възразяваме ако това не е спазено като регламент- посочи професорът.
Тя обаче сподели, че не е изненадана, че практиката за различното качество на различните пазари съществува, заради различните възможности на потребителите. „Ако заплатите ни са два пъти по- ниски- ясно е , че европейските производители не могат да стъпят тук с цени, които са приложими при тях. Производителите си имат политика за различните пазари“.
Такава практика има и в България.
Професор Алексиева даде и пример, на който сама се е натъкнала с български производители – по време на оценка на хранителни продукти на български производител – оказва се, че това, което участва в състезанието е различно от това, което после е на пазара. Това е вредна лоша практика, но за съжаление движещата сила е пазара и масово се търсят евтини заместители на качествените продукти, за да се постигне приемлива цена
Гони се цена, но по най- лекия път, с компромиси в качеството.
Проверките са скъпо начинание, УХТ има ресурс- научен и технологичен да го направи, но трябва финансиране. Това е въпрос на политика и разбиране за това кое е важно.
Като потребители не можем да разчитаме на ориентир - „цена“. Не винаги високата цена е белег за добро качество – каза проф. Алексиева.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..