Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сценариите за Европа - шанс за истински реформи в България

Снимка: БГНЕС

България ще се противопостави на сценария "Европа на много скорости" и ще се обяви за запазване и задълбочаване на единството в Европейския съюз.

Тази позиция бе одобрена от правителството вчера, а „Точно днес“ държавният глава Румен Радев ще я представи на срещата на европейските лидери в Брюксел. Днес е и публичната дискусия в столицата на тема „Сценарии за Европа: българският дебат“. Възможна ли е единна Европа – по темата разговаряме с Любов Панайотова, директор на Фондация Европейски институт.

След като сме заявили, че не искаме ЕС да се фрагментира – следва да противодействаме по някакъв начин, това заяви Любов Панайотова в интервю за Радио Пловдив.

Според нея е въпрос на политическа воля и желание България да догони страните-основателки. Защото иначе ще бъде пагубно за страната ни. Ако се опитваме да имитираме само реформи, страната ни няма да напредне, коментира Панайотова.

Тя е категорична, че различните сценарии за бъдещето на Европа, са предизвикателство и шанс за управляващите България да предприемат реални реформи.

Въпросът за мястото на България в Европейския съюз е и с много лесен отговор,но същевременно е и много сложен, защото той трябва да се дискутира, да се видят „за” – „против”. Този интересен формат на четирима лидери под егидата на френския президент, който се събра в понеделник във Версай и каза, че трябва да имаме този многопластов, многоскоростен, многоетажен, различните анализатори го наричат по различен начин, но тази Европа ще бъде необходимост и ще бъде, както се изрази канцлерът Меркел, просто трябва да бъде направена.

Знаете ли, искам да цитирам един европейски депутат, френски, който беше дясната ръка на Валери Жискар д”Естен, това е Ален Ламасур, когато Валери Жискар д”Естен се опитваше с конвента да направи конституцията на Европа. Доста хора са забравили този период, но тогава немалко труд беше поставен. И той обяснява много хубаво, че ЕС не може да не премине към тази теза, защото ние имаме един външен кръг от страни – приятелски, по-малко приятелски, който е този кръг на съседите. След това имаме този кръг, който е в Европа, т. н. съквартиранти – всички живеем заедно вътре. Има и кръг на семейството - това е най-основният, главният кръг на солидарността, там където дали са десет, дали са петнадесет, може да са двайсет, но според определени критерии, което звучи много добре, а не спрямо еврозоната или Шенген, което пък звучи добре за България. Тоест - ако тази визия се развива, която витае от доста време, България трябва да направи всичко възможно да се присъедини към този фамилен кръг, не да седи при съквартирантите, заяви още Любов Панайотова.


Цялото интервю с Любов Панайотова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28