Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връзката между изборите и гражданските протести е очевидна

| обновено на 10.03.17 в 11:38

Екстравагантните ходове в предизборната кампания са резултат на търсене на атрактивност, за да може да се заявиш пред публика. Това не винаги води до събиране на гласове. Популярността невинаги е равна на гласове. Иначе в Народното събрание щяха да са Христо Стоичков и Григор Димитров, коментира политическият ПР Арман Бабикян.

Негативният пиар е нормална част от кампанията, защото хората трябва да изберат този, който им харесва най-много. Това не е черен пиар, у нас това често се бърка. Не е неприлично да премълчиш важни факти от биографията и действията на опонента. У нас се смята, че ако уязвиш опонента, е неприлично. Напротив. Трябва да се каже, защото въпросният кандидат ще продължи да безчинства, а действията му плащаме твърде скъпо всички ние, е тезата на експерта. 

Според него по времето на Андрей Луканов, Иван Костов и Симеон Сакскобурготски имаше политики, дебат, политическият разговор беше съдържателен. От 7-8 години нивото рязко слезе надолу, водят се персонални разговори кой какъв е, а не каква политика предлага. Като пример Бабикян посочи, че мълчанието за това какво правим с над 700 хиляди роми, които са маргинализирани, декласирани от обществото и вместо да произвеждат БВП, те присъстват само в разходната част на бюджета. Те и безработните могат да бъдат част от българската икономика, каза той.

По думите му, връзката между избори и граждански протести е очевидна. Странно е как гражданската съвест се пробужда преди избори. Като пример той посочи протестите в София за виетнамските общежития, които са проблеми от години, както и недоволствата в Куклен срещу изграждането на крематориум и в Труд срещу Централата за биогаз. 

Изведнъж бурната съвест се излива в окупация на шосета, коментира пиар специалистът и добави, че все пак глупавите хора стават все по-малко, и все по-малко хора вярват на тези неща. 

Неправителственият сектор е част от предизборната кампания, обобщи Арман Бабикян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Екзакта": ГЕРБ води с 3% пред БСП, възможен е и шестпартиен парламент

"Екзакта Рисърч Груп" проведе национални представителни изследвания в началото, в средата и в края на изборната кампания. Изследването в самия край на кампанията – четири дни преди вота за парламент показва, че на 26 март 2017 г. биха могли да гласуват около 3,7 млн. избиратели. Противно на очакванията за нов парламент с участието на по-малко на..

обновено на 24.03.17 в 15:02

На финала води ГЕРБ, следват БСП, Патриотите, ДПС и Воля

Дни преди вота картината на електоралните нагласи е следната: сред онези, които се очакват да гласуват за партия или кандидат, 27,1% казват, че ще подкрепят ГЕРБ, 26,5% - БСП.  Дали БСП или ГЕРБ ще спечели изборите ще зависи от поведението на българите в последните часове преди вота. Формулата на влизащите в парламента дни преди вота остава 5+1...

публикувано на 23.03.17 в 16:38

ГЕРБ приближава 3% преднина пред БСП

Преднина от 2.6% за партия ГЕРБ пред БСП на предстоящите извънредни парламентарни избори прогнозира социологическата агенция "Алфа Рисърч Груп". В навечерието на вота проучването ѝ отчита, че ГЕРБ ще получи 31.7% от гласовете на твърдо решилите да участват в изборите. За БСП биха гласували 29.1%. Много близки са позициите между "Обединените..

публикувано на 23.03.17 в 14:01

АФИС: Пет партии влизат в 44-тото НС, победителят e под въпрос

Дни преди извънредните парламентарни избори все още остава неясен отговорът на въпроса кой ще е победителят. С равни възможности за първо място са двете водещи партии БСП и ГЕРБ, като БСП има предимство сред твърдо решените да гласуват, а ГЕРБ все още разполага с резерви за разширяване на електоралната си база сред колебаещите се избиратели, показва..

публикувано на 23.03.17 в 12:06

ЕСТАТ: ГЕРБ води с 2,6% БСП, 6 партии в новото НС

Проучване на ЕСТАТ дни преди вота показва висока готовност за гласуване - 65% са категорични, че ще упражнят правото си на глас на 26 март. Изследването на общественото мнение агенцията е направила между 8 и 15 март и е финансирано със собствени средства. Очакванията на ЕСТАТ са до урните да отидат между 3 700 000 и 3 900 000 избиратели...

публикувано на 22.03.17 в 15:14