Пловдив и регионът се превърнаха в индустриален лидер на страната. А Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Югоизточна Европа, които ще привличат все повече внимание. Това заяви Стефан Стоянов – заместник-кмет „Образование,бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество“.
Администрацията полага сериозни усилия в кантактите с бзнеса, като подпомагаме бизнес процесите. Преди 5 години още създадохме отдел за бизнес развитие, което не е много популярно в администрацията страната - този отдел отговаря само за привличането на инвестиции. Само в ай ти аутсорсинг индустрията е помогнал за откриване на над 2 000 работни места в Пловдив. В производството и машиностроенето бройката е сходна. Изградихме нов имидж на града и на региона и заедно с останалите колеги от индустриалните зони създдохме нова марка Тракия - ИЗ и започнахме да я налагаме в страната и в чужбина. Градът е вече разпознаваем като индустриален център и център на машиностроене,автомобилостроенето, което не беше факт преди години, въпреки че зоните съществуваха.
Не искаме да държим успеха си обаче само за нас. Ако направим като София втори център привличащ хора от други региони, дългосрочно това не е ефективно. Дори в последните години се случва бизнеси, търсещи по-ниско заплащане и повече хора, които тук не са налични, да бъдат насочвани към други общини и области. „Тракия – икономическа зона“ трябва да се разширява и към други области и успехът на Пловдив и региона влияе положително и на редица други като Хасково, Ямбол, Сливен и т.н., като помага за периферно привличане на инвестиции там. Това е реалната децентрализация. Когато има добри модели на пазарен принцип, се явяват и добри инвеститори.
България и Пловдив са добри места за инвестиране и това се вижда по ръста на икономиката. Пловдив има преимущество по различни причини - натрупването на талантливи хора, добри публично-частни партньорства, добро позициониране като логистика на Балканите. България съумява да си увеличава инвестициите и би било добре, ако има конкретни индустрии, които да се насочват към конкретни региони. Въпросът е обаче как можем да направим така, че да бъдем по-добри в национален и в регионален мащаб.
В последните 5 години средната работна заплата в Пловдив нарастна с 50%. Това обаче не може да се каже за администрацията по редица причини. Ние имаме шанса и привилегията да работим с млади и много амбицирани хора, които бързо се учат и стават бързо добри професионалисти. Вероятно обаче повечето от тях, които сега са на ключови позиции и вършат прекрасна работа за администрацията, няма да останат тълго там и ще търсят по-добри условия. В това няма нищо притестнително. Би ми се искало и ние да даваме по-добри условия, но такава е ситуацията в момента.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..