27-те правителствени и държавни ръководители проведоха в Брюксел неформална среща, на която не се взе никакво решение. На нея по- скоро бяха сверени часовниците за това кой на какви позиции е преди срещата в Италия на 25 март. На лидерите беше предложен текст на проектодекларация как страните да продължат да съществуват в ЕС, след излизането на Великобритания.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск даде да се разбере, че ще работи за политическото единство на ниво 27 държави, въпреки че подчерта, че разбира защо някои искат да се развиват с по- бързи скорости. Преговорите на ниво министри ще продължат до срещата в Рим, в края на март.
Българският президент Румен Радев внесе поправки в проектодокумента. Той настоява да се изчистят противоречия в него, тъй като в една част се говори за единство и проспериращ съюз, и в същото време, друга част говори за различни скорости на развитие. Според държавния глава това противоречие не може да съществува. Румен Радев настоява и за поправка, която да гарантира продължаване на политиката на кохезионност за подпомагането на икономически изостаналите държави, за да могат да те да наваксат.
Президентът опроверга публикациите, че е подкрепил СЕТА /Търговското споразумение между ЕС и Канада/ и обвини медиите в манипулиране на фактите и спекулативност, защото нищо не е подкрепял и нищо не е подписвал. Формално това е така.
В текста, който беше съгласуван, се казва че ЕС приветства ратифицирането на СЕТА от Европарламента и очаква неговото частично прилагане. В същото време този текст не е гласуван и не може да се приеме като официално решение на ЕС, тъй като нямаше консенсус. Причината, обаче, е съвсем друга – наложеното от полския министър - председател Беата Шидло вето върху цялата декларация, заради избора на Доналд Туск за втори мандат като председател на ЕС.
На практика Румен Радев беше спасен от полското вето. То предотврати решението да стане политически акт. Президентът повтори тезата си, че трябва да се сезира КС и го определи като заплаха за българската икономика.
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“. Вече..
Изграждането на модерен демократичен начин на мислене на обществото може да стане само чрез културното развитие на отделния човек, а това е невъзможно без общуване на нов език; без критично и трезво отношение към всичко направено, казано и разпространено в публичното пространство; без уважение и защита на личното пространство, на правата и..
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..