Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Другият Израел и другата реалност

В студиото на Радио Пловдив гостува д-р Румен Стоилов. Само преди няколко дни се завърна от Израел. Занесе мартеници, а донесе усещането за пролет и цъфнали бадеми. Пролетта там трае 3-4 седмици.

Д-р Стоилов сподели: „Заварих една страна в която цари мир. Всеки се чувства на мястото си. Арабите си живеят, говорят и продават заедно с евреите. Най-любопитното и неочаквано беше, че тези седем дни говорех и слушах руски език. Това са руски туристи или евреи дошли от Русия, Украйна и Беларус. Също руски евреи, които са много голяма група-около ¼ от цялото население на Израел. Те са в средната класа. Вършат почти всичко, което едни образовани хора могат и искат да правят, но без да бъдат допуснати до върховете на властта, без да са слезли в ниската класа.

По-голямата част от територията е пустиня. Те разорават, поливат и сеят пустинята Негев, където цъфтят цветя и получават по 2-3 реколти от зеленчуци.

Йерусалим е изключително красив. Всички къщи в Израел, древни и нови са от бял камък. Няма луксове като едонофамилки къщи. Предимно строителството е от няколко етажни блокове, в големите градове са 30-40 етажни  небостъргачи.

Йерусалим е с цялата атмосфера на вълшебството. Религиите са изкупили земя и са построили храмове, защото в цялото свещено излъчаве и енергия на тази земя, са искали да запазят едно кътче, което да е тяхно.”

Цялото интервю с д-р Румен Стоилов е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10