Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва инициативата "Излишна ли е излишната храна?"

| обновено на 15.03.17 в 17:14

На 15 март стартира най-новата обучителна програма у нас за намаляване на разхищението на храна „Излишна ли е излишната храна?”. Само в България „спасената” храна би могла да нахрани 1,5 млн. души.

Инициативата е от днес до 17 март и има за цел да запознае повече производители, търговци и ресторантьори как да дарят храна на нуждаещите се детски и социални домове у нас, както и за нуждите на Българската хранителна банка.

Съвсем скоро тя ще има регионален офис и в Пловдив, защото текат преговори за помещение.

Организатор на кампанията е Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, която има за цел да организира срещи за разпространяване на идеята в българските фирми.

По данни на Българска хранителна банка, партньор на инициативата "Излишна ли е излишната храна", индивидуалният потребител има най-голям дял за разхищението на храна - 61%. Храната, която всички ние на Земята  не употребяваме, е 1300 милиона тона, а за Европа и България цифрите са съответно 88 милиона тона и над 600 000 тона.

Какъв е екологичният ефект от изхвърлянето на храна? Знаете ли, че в световен мащаб изхвърлената храна е втора по отделянето на вредни емисии, метан, във въздуха след транспорта и един от основните причинители на парниковия ефект?

Излишна ли е излишната храна? Само в България „спасената” храна би могла да нахрани 1,5 млн. души.

Дарина  Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН разказа, че имат за цел кампанията да достигне до повече фирми. 

Атанас Урджанов е от Пловдив и е председател на Асоциацията на месопреработвателите в България. Той разказа, че подкрепят Българската хранителна банка от самото и създаване, и усилено ще работят за разширяване на обхвата й по региони.

Организаторите на кампанията за спасяване на излишната храна тръсят отговор и на въпроса какво е разпиляването на храна и глада в България. За всяко 3-то българско дете, за всеки 2-ри възрастен човек или за всяко 4-то семейство в България гладът е ежедневие.

Всяка година се разхищават над 670 000 тона храна. Това количество се равнява на над 2,2 милиарда порции, които могат да осигурят ежедневното изхранване на всички нуждаещи се българи за период от 15 месеца.
Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48