Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30% от българите са с алергия, народната медицина не помага

С пукването на пролетта „разпукнаха“ и симптомите на една от най – упоритите и най – често срещана хронична болест – алергиите. Как да им се противопоставим адекватно? Лечими ли са алергиите или са от болестите „до живот“? Разговорът  е с водещия алерголог проф. Богдан Петрунов, който се „занимава“ с болестта повече от половин век.

Сред съветите, които той дава е често миене на лицето и косата, за да падат полените, които в този сезон са най- големият бич за хората, страдащи от алергии.

Добре е, според алерголога, да се направи предварителна профилактика преди сезона, но ако това не е еслучило и симтомите вече са налице - да не се прилага народната медицина. Тя е неуместна в борбата с алергиите, категоричен е професорът. Той застъпва тезата, че разработените медицински препарати, прилагани по схема, могат не само да облекчат временните пристъпи, но и да изградят дълготрайна защита за години напред.

Несъстоятелно е без имунизации да се спаси човечеството. Световният опит показва, че ефект има при 75 до 78% от случаите, а те са десетки хиляди.

Проф. Петрунов нарави тежки прогнози. По думите му през 2025 се очаква всеки втори човек в света да развие алергия. Заболяването представлява сериозен здравен, социален и икономически проблем.

Статистиката у нас - 12 % страдат от бронхиална астма, също толкова от ринит, не по- малко от 30% от българите проявяват алергия към различни дразнители.

Цялото интервю чуйте от прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50