Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестът на животновъдите не е политически

И днес продължиха протестите на животновъдите, които за кратко блокираха пътища и гранични пунктове. Над 100 фермери от пловдивско се включиха в блокадата на пътя Е79 в района на благоевградското село Железник.  

Дарина Шишкова – заместник - председател на Обединени български животновъди и председател на областния съвет по животновъдство в Пловдив съобщи, че напрежение не е имало и пътуващите са проявили разбиране към техния протест.

Животновъдите настояват за незабавно изплащане на субсидиите за миналата година и отмяна на заповедта на службения министър на земеделието Христо Бозуков от 18.02. 2017 година, с която се забранява приема на заявление за субсидии по мерките „Агроекология“ и „Биоземеделие“.

Протестът ни не е политически и нашите действия няма да спрат, независимо коя партия ще спечели изборите. Хората си искат парите, за които са работили цяла година и са проверявани през цялото време, заяви пред Радио Пловдив Шишкова. Тя отхвърли обвинението, че действията им са предизборни като обясни, че още на 8-ми март са внесли декларация в земеделското министерство, в която заявяват исканията си, но до 20-ти март отговор не са получили.

След тази дата ни предложиха да създадем работна група за промени в нормативната база, но ние отказахме, защото не искаме промяна, а отмяна на заповедта, обясни Шишкова.

Тя добави, че браншовиците не са били информирани, че парите за биоземеделие и агроекология са изхарчени. Ние искаме някой да обясни къде са парите и кой ги е изхарчил, каза председателят на областния съвет по животновъдство в Пловдив.

Протестните действия ще продължат, но след изборите, когато управителният съвет ще вземе конкретните решения. Общото мнение е че решението ще бъде обявено след изборите, сега е момент за размисъл, каза в заключение Дарина Шишкова.



Снимка



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02