Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Благовещение

| обновено на 25.03.17 в 09:23

Всички християни - православни, католици и протестанти, празнуват днес един от най-големите празници - Благовещение, на който се почита едно от най-големите тайнства в християнството. 

Според Библията на този ден Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството - сина Божий Исус Христос. 

Празникът е утвърден от православната църква през седми век и е част от Великденския празничен цикъл. Благовещение винаги се празнува на 25 март. Празникът се нарича още Благовец и се свързва с пролетното равноденствие, когато земята започва да се затопля.

На този ден долита кукувицата, за да извести, че зимата си е отишла и настъпва лятото, мечката се събужда от зимния си сън, змиите и гущерите излизат от леговищата си, самодивите - господарки на горите, поляните и изворите, се завръщат във владенията си.

Сутринта рано жените премитат дома и двора си, събират сметта на куп и я запалват. Вярвайки, че ако на този ден човек опуши краката си, прескачайки огъня, няма да пострада от змийско ухапване през лятото, те карат децата да прескачат над пламъка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

След 40 години голяма улица в Калояново ще има асфалт

Започна ремонтът на една от най- големите улици в Калояново. По нея за първи път от повече от 40 години ще бъде положен асфалт и ще бъдат изградени тротоари.  Близо 1 милион и 50 хиляди лева ще бъдат вложени в ремонта, като средствата са осигурени от МРРБ.  Улицата е дълга 570 метра, а ширината на пътното платно е 8 метра.  Очаква се строителните..

публикувано на 06.03.25 в 15:21

Пак замеряха с камъни градски автобус в Пловдив

Пореден инцидент с автобус от градския транспорт е станал снощи в Пловдив. Неизвестен младеж е обстрелвал с камъни рейса по линия номер 1 на спирката на бул. „Цар Борис Трети Обединител“ веднага след кръстовището на Баня Старинна по посока Сточна гара, съобщи за Радио Пловдив  Костадин Тотков от „Автобусни превози“.  "Някакъв младеж с къси..

публикувано на 06.03.25 в 14:54

Наркодилърът, арестуван с над 205 кг. марихуана, остава в ареста

Пловдивският апелативен съд потвърди взетата от окръжните магистрати постоянна мярка „задържане под стража“ на наркодилъра Емил Иванов. Той беше арестуван, заедно с още двама свои съучастници, при акция на ГДБОП, при която бяха открити над 205 килограма марихуана на стойност над 4 милиона 111 хиляди лева.  Дрогата беше открита на 25 февруари във..

публикувано на 06.03.25 в 14:08

Наесен приемат студенти със специалност "Кафе, чай и бариста"

Студенти със специалност “Кафе, чай и бариста” ще се обучават наесен в Пловдив.  Бакалавърската програма е в Университета по хранителни технологии и започва от новата академична година, съобщи зам.-ректорът доц. Кирил Михалев. В обучението ще участват доказани експерти от българската кафеена и чаена индустрия и гост- лектори от..

обновено на 06.03.25 в 12:41

Изненада и тревога за бюджета предизвика в ОбС понижението на Женя Петкова

Радослава Ташкова от ГЕРБ , която е заместник-председател на ОбС в Пловдив отказа да коментира решението на кмета Костадин Димитров да отнеме ресорите "Финанси" и "Общинска икономика" от заместничката си Женя Петкова и самият той да поеме ресор "Бюджет", но отрече да има конфликт в партията в града. Според нея няма нищо драматично,..

публикувано на 06.03.25 в 12:30