Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма да извиваме ръце на Борисов, но ще поставим условия

За приоритетите пред патриотите и как виждат от партия  "Атака" съставянето на новия български кабинет говорим с народния представител от Пазарджик проф. Станислав Станилов. 

Дали ще има стабилно правителство зависи само от Борисов, каза проф. Станилов.

Станислав Станилов: Обещанието ми е да защитавам интересите на обикновените хора, на хората, които не влизат в състава на политическите елити, на олигархията, на много богатите хора и т. н. и да защитавам всичко що е българско и което стои равнопоставено днес с чуждото, а пък аз не съм доволен от това. Дразнят ме много неща. Дразнят ме примерно печалбите, които ЕРП-тата изнасят и инвестират извън България, това са български пари, дразнят ме големите печалби на търговските вериги, които са към 28 милиарда всяка година, които също се изнасят и не се инвестират в България и се изнасят навън. 

Има много други неща, които ме дразнят. Например несигурността в България и липсата на обикновена сигурност в обществото. Хората по селата, които работят земята, нямат мотивация да я работят след като банди им обират плодовете на техния труд и т. н., и т. н. 

Аз обиколих в Пазарджишка област 19 села, има срещи с избиратели и там хората това казаха и аз това казвам, че ми е приоритет.

Аз съм археолог на средните векове, имам специално отношение, ходил съм в Копривщица, харесвам да ходя там и т. н. Тази история, при която хора от местния политически елит, така да се изразя, искат да се отчисли Копривщица от регистъра на град-паметник, архитектурен паметник, за да могат да съборят историческото наследство и да си строят бизнес сгради и пр., и пр. е такова безобразие, че не мога с думи да го измеря. До тук се стигне благодарение на безотговорното отношение на всички политици след промяната, защото в градовете това много хора го знаят, но малко се изнася в медиите. В почти всички градове има отчислени и разрушени паметници на културата и това е направено със знанието и разрешението на т. н. Институт за недвижимо културно наследство.  В архива на института конкретно за Копривщица имаше документация, каквато друг резерват няма – това е архитектурно заснемане на всички сгради поотделно, на улици, на цели квартали и т. н. Срещу това бяха платени на времето при комунизма огромните 300 хиляди лева на голям колектив от архитекти и техници. 

В момента този архив, това заснемане е изчезнал от хранилището на Института за недвижимо културно наследство и никой не може да каже къде е. Държавата може да спре подобно решение, защото когато става дума за национален резерват местните власти не могат нищо да решават, те имат само съвещателен глас.

Първо, за да съставим правителство с Борисов ние ще поставим определени условия. Няма да му извиваме ръцете, както той се оплакваше от тези, от „деформаторите”, както аз ги наричах, които постоянно имаха претенции за министри и пр., но ние имаме няколко точки, които още не сме ги отделили от цялата програма. Ниее ще кажем на г-н Борисов, че ако вие изпълните - тези наши части от програмата, ние ще подкрепяме правителството дотогава докато ги изпълнявате, т. е. искам да кажа на вашите слушатели и на вас, че дали ще има стабилно правителство за цял мандат това зависи само от г-н Борисов и партия ГЕРБ.

Нашите приоритети – най-напред са пенсиите, националната сигурност, след туй минимална работна заплата, те са все социални. Има и други приоритети. Ние няма да имаме претенции да ги представим всичките, защото за да се изпълни трябва да има 130 депутати от Атака, или от Обединени патриоти, а ние сме само 27, затова не може да се изпълни всичко това, а и никой не го иска. За министерства няма преговори между г-н Борисов и нашите лидери и аз не мога да поема такава отговорност, но очаквам да има, защото  няма друг изход. 

Аз лично не виждам как ще се направи коалиция ГЕРБ – БСП. Това е извън контекста на българския политически живот, защото ако се направи такова правителство г-жа Нинова ще остане без електорат. Те няма да се съгласят никога. Там нивото на  противоборството, на противостоянето между двете политически сили е много високо. В рамките на шегата ще ви кажа, че който е проевропейски устроен може да измисли такава конструкция, защото Европа иска да види такава коалиция, за да бъдело стабилно правителството на България, макар аз мисля пък, че други извън Европа искат да видят българското правителство нестабилно и затуй всяка година ние сме на избори и нищо не се случва. Затова сега ние ще подкрепим това правителство ако то изпълни нашите условия, за да не ходим на избори.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39