Възможно ли е да сте пациент, който получава на 100% безплатно лечение по Здравна каса, но на практика в аптеката да те накарат да доплатиш за него 170 лева?
Да, възможно е. В България. На гърба си го изпитаха пациенти с хепатит Б. Проблемът им вече е решен, но казусите на практика остават. Как недомислиците в здравната система могат да изправят на нокти всяко едно здравноосигурено лице, което разчита, че има осигурени безплатни медикаменти?
Здравната каса покрива напълно безплатно само медикаменти, които държат най-ниската цена в своята група. До скоро лекарство за лечение на хепатит Б е било единствено в своята група и пациентите го получаваха напълно безплатно. В началото на месец март обаче в Позитивния лекарствен списък е включен нов генеричен аналог, чиято цена е доста по-ниска. Пациентите обаче не са уведомени за промяната, разказа Тодор Петров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Проблемите тук възникнаха от това, че хората, които се лекуваха с този медикамент бяха сюрпризирани в аптеките, че трябва да доплатят по близо 170 лева за месечната си опаковка. Най-скандалното в цялата ситуация е, че новия продукт беше наличен на лист хартия в Позитивния лекарствен списък, като такъв, който има по-ниска референтна стойност и ще се заплаща от касата, но него на практика го нямаше в аптечната мрежа, обясни Петров.
Той припомни, че Здравната каса поема напълно безплатно лечението с най-ниска стойност в дадена група. Но пациентите имат право да избират и ако преценят, че ще ползват друг медикамент, то те ще трябва да доплащат за него.
От пациентските организации се надяват, че този казус няма да се повтори с друг вид лекарства от Позитивния списък. Но риск съществува и на практика никой не е застрахован от такава ситуация, признава Тодор Петров.
Случаят с лекарството за хепатит Б вече е решен. Но след него остават много въпроси, които касаят степента на информираност на пациентите за правото им да получават безплатно лечение.
За съжаление няма регламент за това кой трябва да уведоми пациентите при настъпване на промяна в Позитивния лекарствен списък. Информацията се качва на сайтовете на НЗОК и на Националния съвет по цени и реимбурсации. И ако една група от хора имат възможност да следят промените, то други нямат такава възможност. И те биват сюрпризирани по един или друг начин. Друг въпрос е, че лекарите, които изписват скъпоструваща терапия, също могат да ги уведомяват, обясни Тодор Петров.
Пламен Таушанов, представител на пациентите в НЗОК е категоричен, че трябва да се смени механизма на финансиране от касата.
При сключване на договорите е необходимо да се искат гаранции от фирмите, че дадения продукт ще бъде доставян.
Малко по-различен, но сходен е и случая с инсулините. Причините за липсата им през последните месеци е реекспорт. Здравната каса няма система как да контролира в аванс къде в аптеките има и къде няма инсулини. Министерството на здравеопазването и НЗОК трябва да изработят такъв механизъм, твърди Таушанов.
Годишно здравната каса дава по 1 милиард и 200 милиона за лекарства. Станало ли е обаче по-ефективно лечението на българите?
Там няма лимит, както е в болничната помощ. Което не е правилно. Трябва да има някакъв регулиращ механизъм. Никой не говори на тази тема, но тя е на дневен ред. Ако вземем за пример лекарствата за онкологично болните – 280 милиона годишно. За пет години са си повишили обема пет пъти. Дали пет пъти по-добре се лекуват в България онкологичните заболявания? Никой не ни представя такава информация. Независимо че непрекъснато искаме такава от Надзорния съвет на НЗОК. Ако гледаме раковия регистър – преживяемостта също не е повишена.
Трябва да се оценяват здравните технологии и да се гледа ефективността от дадено лечение, пациентите да знаят кога ще бъдат лекувани и как, коментира Пламен Таушанов.
От пациентските организации са категорични, че трябва да се направи преглед на нормативната уредба у нас, което би предотвратило куриозни ситуации с безплатните лекарства. А защо не и да се почерпи от европейския опит, който съвсем не е малък.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..