Нов месец – нови и по-високи цени на природния газ.
Ако говорим за политически реакции относно увеличаване цената на газта - може би трябва отчетем, че ние все още сме във фазата на избори и след избори. И реакциите естествено продължават в тази плоскост. Това заяви Антон Иванов предаването "Точно днес" на Радио Пловдив.
Енергийният експерт подчерта, че решението за 30% увеличение на синьото гориво, трябва да се погледне от две страни.
От една страна - Комисията по енергийно и водно регулиране прилага определени законови и нормативни норми. И в този смисъл то е логично като резултат. Самият механизъм обаче за ценообразуване в тази сфера е доста сложен. Той е ясен за много малък кръг пряко заети специалисти. В този смисъл за широката общественост е важно дали има доверие в тези решения, а това доверие, като че ли е нарушено в последните дни. Натрупаха се няколко фактора. През зимата ние бяхме свидетели на едно по-толерантно отношение по отношение на цените. В смисъл - не беше допуснато повишение, каквото беше поискано от "Булгаргаз". След това имахме един тежък зимен период, в който консумацията на газ естествено скочи. В резултат - ние вече нямаме буфери в системата, както каза и министър Павлов. И аз нямам причина да се съмнявам в неговите думи. Нямаме буфер в системата, който да поеме вече разликите, а имаме условие за скокообразно повишение на цената. Отделно имаме и ценови решения за повишаване на други, макар и несвързани, но отново общественозначими цени, като цената на водата например. И това всичко създава в обществото едно напрежение, едно основателно съмнение доколко решенията са обосновани, заяви Иванов.
Той допълни, че повишението на тока и на парното е естествено.
Защото за централите, които произвеждат топлина и електричество на базата на природен газ, цената на синьото гориво е основният фактор, който определя крайната себестойност на продукцията. Така че - естествено е повишението на цените и при тях. Но тук основният въпрос е как се преразпределят разходите между доста различни типове консуматори. Според мене е ясно на всеки, че в крайна сметка цената трябва да се плати. Това, което буди безпокойство е, че не сме уверени, че плащаме онова, което потребяваме, заяви енергийният експерт.
Цялото интервю с Антон Иванов можете да чуете в звуковия файл.Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..