Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни са критерии, за да се оценят сградите от времето на соца

| обновено на 07.04.17 в 11:11

Oбщинcĸитe влacти и твopчecĸи гилдии axнaxa oт изнeнaдa cлeд ĸaтo ce paзбpa, чe имa пocтъпилo пpeдлoжeниe cгpaдитe нa излoжбeнaтa зaлa нa yл. "Глaдcтoн", Дoмът нa тexниĸaтa и ĸинo "Kocмoc" дa бъдaт oбявeни зa пaмeтници нa ĸyлтypaтa. Bнocитeл нa идeятa ce oĸaзa apxитeĸтът c плoвдивcĸи ĸopeни cтoличнa пpaĸтиĸa Лeнĸo Гpигopoв.

За уместността на предложението и процедурите, които ще последват разговаряме с проф. Арх. Тодор Кръстев – експерт по опазването на паметници на културата.

Според него няма нищо драматично. Пловдив е многопластов град е акцент в неговия коментар. Интерес към сградите от времето на социализма, каквито са трите сгради“, има по цял свят, има и изследвания по темата, у нас за културно наследство са признати част от Димитровград и Камбаните в София. Архитект Кръстев припомни, че НИНКН преди време е отхвърлил едно искане за включване в списъка на културно наследство.

Специално за Дома на техниката тя е определяна от специалистите като показателен пример за течението „архитектурен брутализъм“, като част от модернизма. 

Важно е изследването, оценката и съхраняването, акцентира професорът, при все политическия дебат, който би съпътствал разговора за бъдещето им. Най- важни са критериите, които ще бъдат приложени, за да бъдат определени като културно наследство едни или други архитектурни обекти.

По неговите думи започнатата процедура не би трябвало да попречи на текущи ремонти, за каквито има и средства, отделени от бюджета на Пловдив за тази година. Даже напротив  - повишава се възможността за съхранението им и дори за финансиране , включително и по европейски програми.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45