Под надслова „Иновативните помисли на една скулптурска душа“, авторът за първи представя 30 бронзови релефи, обрамчени в стогодишни черчевета и митологични сюжети. В експозицията са включени и кръгли пластики с изображения на скитници,просяци и улични свирачи, но в цялата изложба доминира духът на светлото, позитивното и забавното в живота.
В новата скулптурна колекция на Димитър Рашков има нещо новаторско. Преобладават бронзовите релефи, като някои от тях са затворени, или по-точно обрамчени в прозоречното пространство на стари черчевета. Резултатът е изумителен. Релефите сякаш са едновременно вътре и вън из пространството. Самите скулптурни ваяния са измайсторени така, че ако съществува понятието „скулптурно сфумато“ – то Рашков го е създал. Великолепни творби на един великолепен майстор.
Останалите произведения са фигури на скитници, просяци, улични свирачи – все образи, от които в последните години авторът живо се интересува.
Димитър Рашков е роден на 30.11.1954 г. в Карлово. През 1981 г. завършва Академия за изящни изкуства в София със специалност “Скулптура”.
Четири години преподава в Художествената гимназия в Казанлък, после работи две години в ателието на академик Барадай в Киев. Шест години е главен художник на община Карлово и уредник на Градската художествена галерия, на която от 1997 до 2004 г. е директор на обществени начала. През 2000 г. печели конкурс на СБХ за творческо пребиваване в “Cité des Arts” – Париж, Франция. Член е на СБХ и на Обществото на художниците “Филипопол”, Пловдив.
Авторът регистрира над 100 участия в общи изложби и има 70 самостоятелни изложби в престижни художествени галерии в България, Австрия, Чехия, Германия, Франция и Гърция. От 1986 г. Димитър Рашков всяка година показва най-напред в родното Карлово самостоятелна изложба с най-новите си пластики, които после гостуват в други галерии из страната. От 1999 г. скулпторът редовно прави самостоятелни представяния на изложението “Винария” на Международния панаир в Пловдив.
Димитър Рашков редовно участва в международни конкурси, пленери и биеналета на скулптурата и е лауреат на редица награди. В Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата в Габрово е представял свои творби пет пъти. При последното си участие в неговото 16-то издание през 2003 г. печели Наградата на град Габрово – статуетката “Гаскар” (Габровският “Оскар”).
Откриването е в 18 ч.
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..