51% от българите се определят като религиозни хора, 36% като нерелигиозни, 3% са атеисти, а останалите не могат да отговорят. Това поставя България в средата на „класацията“ по декларирана религиозност - под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които се наблюдават в редица други страни от Западния свят, например.
Изследването е направено от УИН/„Галъп интернешънъл“ и е проведено сред повече от 66 хиляди души в 68 страни по целия свят.
В България 58% вярват в Бог, 29% - че има живот след смъртта, 60% - че човек има душа, 23% вярват в Ада и 25% - в Рая. И тук България е под средните нива за света.
„Българите декларират най-ниска степен на религиозност в сравнение с останалите балкански страни. Същевременно обаче в сравнение с основни западноевропейски държави като Белгия, Австрия, Германия, Франция и т.н, заявената религиозност у нас е по-висока, с изключение на Италия. По показателя „религиозност“ в глобален мащаб ние сме в златната среда“, каза социологът Кънчо Стойчев.
62% от хората по света се определят като религиозни, 25% се определят като нерелигиозни, 9% избират опцията атеисти, а останалите не могат да отговорят.
Има видима взаимна връзка между религиозността и вярванията от една страна и социално-демографските характеристики като възраст, доход и образователно ниво – от друга. Като цяло, колкото по-високи са доходът и образованието, религиозността е по-малка, сочи проучването.
При хората с по-високи доходи религиозните са 50%, докато при хората с по-ниски доходи делът на религиозните достига до 66%. Тенденцията е същата и при образованието. 49% са религиозните сред високообразованите, а сред хората с ниско образование – 83%.
Най-религиозните страни са Тайланд (98% определящи се като религиозни) и Нигерия (97%), следвани от Косово, Индия, Папуа Нова Гвинея и Кот д‘Ивоар (всички с по 94%).
Китай е най-малко религиозната страна – 23% се определят като нерелигиозни, а 7 от 10 души там се определят като убедени атеисти. Само 9% в Китай се определят като религиозни. Други малко религиозни страни са Швеция, Чехия и Обединеното кралство.
74% от глобалното население вярва, че съществува душа, а 71% вярват, че има Бог. 56% вярват, че има Рай, 54% - живот след смъртта, 49% вярват, че има Ад. Заявяването на определени вярвания е по-разпространено сред младите хора. И тук колкото по-високо са образованието и доходът, толкова по-малка е вярата в различни духовни аспекти.
По отношение на различните духовни вярвания водят Бангладеш, Гана, Индонезия, Пакистан и Папуа Нова Гвинея. И тук Китай е най-малко вярващата страна, следвана от Чехия, Япония, Белгия, Швеция и Дания.
Предстои изследователският екип да публикува още данни, с които проучването да детайлизира "уловените" тенденции, каза още Кънчо Стойчев.
Цялото интервю по темата е в прикачения звуков файл.
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..