Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не изключвам гражданска война в Турция

Снимка: БГНЕС

Следя ситуацията в Турция и как се развиваше в условия на извънредно положение.

Ердоган проведе референдум дни преди да изтече този срок и очаквах действително да има манипулации, защото той контролира всички власти в Турция еднолично. Сега с този референдум той постигна своята цел. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Осман Октай, анализатор и добър познавач на процесите в Турция.

Той припомни, че по време на кампанията за референдума, е имало такава само "за”  промените.

Нямаше никаква кампания от страна на противниците на едноличното управление, оглавявани от лидера на Републиканската партия. Въпреки невъзможността да се провежда кампания по медиите и на публични места против референдума на Ердоган, в Турция имаше огромно очакване, че голяма част от избирателите са привърженици на светска държава и на Кемал Ататюрк. И затова се очакваше, че борбата ще бъде много ожесточена, обясни Октай. 

Той не скри тревогата си и опасенията си, че  Турция е изправена на ръба на гражданска война. От две години в Турция има извънредно положение, което вчера се удължи с още три месеца, това е почти военно положение в Турция. Едноличното управление на Ердоган продължава почти две години след опита за атентат. Още повече -  в източните части на Турция има военни действия, партизански действия от ПКК и всичко това говори, че Турция проведе този референдум в тези сложни условия. Още повече, Турция се раздели на кемалистка светска  Турция и ислямистка Турция. И вместо да се смекчи тона в нощта на излизането на резултатите, Ердоган насъска площадите против всички, които са гласували против референдума и каза, че тепърва под лупа ще се гледа и ще им се търси отговорност. Всичко това и процесите, които наблюдаваме от два дни в големите градове - Истанбул, Анкара, Анталия и други говори, че в Турция назрява много тежка ситуация. По тази причина той бързаше да удължи извънредното положение, за да може да забрани тези протести. Той се заканва на НАТО, заканва се на Европейския съюз. Виждайки това напрежение в страната изнася агресията навън, коментира Осман Октай.

Според него българските мюсюлмани и турци са притеснени от тази агресия на Ердоган.

Аз се опасявам българските мюсюлмани да не останат между агресията на Анкара и агресията на така наречените наши патриоти, които идват на власт с ГЕРБ, допълни Октай.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56