Следя ситуацията в Турция и как се развиваше в условия на извънредно положение.
Той припомни, че по време на кампанията за референдума, е имало такава само "за” промените.
Нямаше никаква кампания от страна на противниците на едноличното управление, оглавявани от лидера на Републиканската партия. Въпреки невъзможността да се провежда кампания по медиите и на публични места против референдума на Ердоган, в Турция имаше огромно очакване, че голяма част от избирателите са привърженици на светска държава и на Кемал Ататюрк. И затова се очакваше, че борбата ще бъде много ожесточена, обясни Октай.
Той не скри тревогата си и опасенията си, че Турция е изправена на ръба на гражданска война. От две години в Турция има извънредно положение, което вчера се удължи с още три месеца, това е почти военно положение в Турция. Едноличното управление на Ердоган продължава почти две години след опита за атентат. Още повече - в източните части на Турция има военни действия, партизански действия от ПКК и всичко това говори, че Турция проведе този референдум в тези сложни условия. Още повече, Турция се раздели на кемалистка светска Турция и ислямистка Турция. И вместо да се смекчи тона в нощта на излизането на резултатите, Ердоган насъска площадите против всички, които са гласували против референдума и каза, че тепърва под лупа ще се гледа и ще им се търси отговорност. Всичко това и процесите, които наблюдаваме от два дни в големите градове - Истанбул, Анкара, Анталия и други говори, че в Турция назрява много тежка ситуация. По тази причина той бързаше да удължи извънредното положение, за да може да забрани тези протести. Той се заканва на НАТО, заканва се на Европейския съюз. Виждайки това напрежение в страната изнася агресията навън, коментира Осман Октай.
Според него българските мюсюлмани и турци са притеснени от тази агресия на Ердоган.
Аз се опасявам българските мюсюлмани да не останат между агресията на Анкара и агресията на така наречените наши патриоти, които идват на власт с ГЕРБ, допълни Октай.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..