Можем да определим настоящия политически момент като повратна точка, нова ера с нови предизвикателства, изискваща от новото българско правителство да е на висотата на грандиозната задача, да се впише адекватно в тази промяна и да я осъществи.
Позицията е на професора по социология от БАН Духомир Минев, който оглавява Eвpoпeйcĸaтa aнтибeднocт мpeжa – Бългapия.
С него търсим отговори на въпросите щe пocтигнe ли Kaбинeтът „Бopиcoв“ 3 тaĸa нeoбxoдимoтo cплoтявaнe нa yпpaвлeниeтo, кoи ca вaжнитe peшeния, ĸoитo тpябвa дa взeмaт „нoвитe-cтapи“ във влacттa и ocъзнaвaт ли тeжĸaтa oтгoвopнocт, ĸoятo нocят.
Важна е платформата, около която ще се сплоти новото мнозинство и персоналните назначения не са толкова важни, а това накъде ще се върви в развитието на страната.
Професорът е умерен оптимист за бъдещото управление.
Според него вече се осъзнава, че досегашният модел на развитие на икономиката е от типа „растеж, пораждащ мизерия“. Той изисква промяна по отношение на социалните политики, които са „забатачени“.
България не е в клуба на богатите, ние сме в предверието, там където са машините за лъскане на обувките - каза в разговора социологът и изрази позиция, че политиката трябва да е по - прагматична.
Той припомни, че самият Бойко Борисов преди време беше казал, че всичко е схема, сега негова е задачата да разруши този модел, да създаде нещо по - продуктивно.
Премахването на пробойните, от които изтичат средства, е една от задачите - например в енергетиката, в програмата за саниране и в още редица области, подчерта професорът социолог.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..