Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои дебатът за заплащането на всички медицински специалисти

Въвеждането на пръстов отпечатък като начин да се контролира достъпът до болнична помощ бе добро намерение, но бе съпътстван от доста неуредици и проблеми при прилагането му. 

Логично съдът го отмени, защото бе много критикуван и бе въведен без предварителен анализ за въздействието му. Така бяха компрометирани действията за контрол и за електронна идентификация на пациентите, коментира в ефира на Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова.
Тя припомни, че и сега има изолирани опити за електронно здравеопазване чрез електронния обмен на информация, електронния болничен лист и др. 
Трябва обаче цялостна концепция за това. Системата за прозрачно и ефективно здравеопазване трябва да улеснява и пациентите, и хората, които предоставят здравната услуга, обясни д-р Дариткова. 

Според нея проблемът е комплексен и съвсем не е в парите - "едва ли би струвало повече от 15 млн. лв., а ще има и европейско финансиране за въвеждането на електронното здравеопазване". 

Липсата на добре структурирана схема, която да се следва, и политическа воля е по-големият проблем. Смятам, че кабинетът "Борисов 3" има политическа воля това да се случи. Ще търсим консенсус и сред колегите от другите политически сили, коментира депутатът от ГЕРБ.

Трябва да се търсят възможности да се стабилизира здравната система и да се намерят различни източници на финансиране, за да може да се прилагат новите варианти за лечение, допълни д-р Дариткова. 

Тя коментира и огромния дисбаланс при заплащането на различните медицински специалности. Порочното заплащане на клиничните пътеки доведе до дефицит на някои специалности. Логично, добре платените като кардиология и ортопедия са предпочитани за специализации, а недофинансираните като анестезиология, патоанатомия, педиатрия води до недостиг на тези специалисти. 

Смятам, че въвеждането на диагностично обслужвани групи, както и предстоящият дебат за заплащането на всички специалисти, не само на лекарите, а и на медицинските сестри и другите медицински специалисти ще реши проблема и ще помогне да преодолеем кадровия дефицит, каза д-р Даниела Дариткова. 

Цялото интервю с депутата от ГЕРБ е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10