Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мажоритарният вот ще вкара в парламента местните феодали

Слави Трифонов се опитва да се представи като народен трибун, но не съм убеден, че е редно. В същото време имаме 2,5 милиона граждани, които са гласували на референдума, организиран от него. Партиите в парламента си дават сметка за това. Коментарът направи пред Радио Пловдив заместник - председателят на ПГ на БСП Антон Кутев. 

Той посочи, че въпреки декларираното от избирателите желание за мажоритарен вот, на последните избори  8- те мажоритарни кандидати за депутати са получили общо  5000 гласа.

Трябва да има въвеждане на мажоритарен елемент, но колко голям и как да стане трябва да реши парламентът.  Разговорите в НС трябва да започнат веднага, а докъде ще стигнат  е въпрос на бъдещето, каза депутатът.

Според него изработването на изборното законодателство е сложен процес с много подводни камъни и бързите решения могат да създадат бъг в системата. Като такъв той посочи преференциалния вот, който е създал феномена 15:15, 9:9 и т.н. Същото може да стане и с мажоритарния вот, подчерта Кутев.

По думите му, зле измислената мажоритарна система може да вкара огромно количество местни феодали във властта. Ние сме в ситуация, в която големият и местният капитал имат неограничени възможности и може да влязат в парламента, след което не можем с десетилетия да ги изгоним от властта. 

Капиталът няма да гласува за по- големи пенсии и заплати, а ще гласува да се развива той самият и ще осигурява своята хегемония, смята заместник - председателят на ПГ на БСП.

БСП ще бъде твърда опозиция, когато става въпрос за отстояване правата на най- бедните, безработните, отхвърлените от обществото, защото те придобиват размери, които водят до престъпност и несигурност.  Няма да сме конструктивни, ако се иска теглене в новия бюджет на нов кредит от 6 млд лева, ако се предлага вдигане на възрастта за пенсиониране, а пенсиите се увеличават с по- малко от обещаното, коментира Кутев. 

Той посочи, че биха подкрепили правителството, ако то работи за членството на България в Шенген и Еврозоната, които ще ни гарантират първата скорост в ЕС.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54