Идеята за новия законопроект на ГЕРБ е под натиска на резултатите от референдума. Обединените патриоти обаче, няма да подкрепят такава промяна. По-скоро ще се търси някакъв компромисен вариант. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Петър Чолаков.
Според него промяната в избирателния кодекс ще е козметична или повърхностна.
Няма политик в България, който с лека ръка да пренебрегне такъв голям процент от българските избиратели, гласували за мажоритарен вот. Политиците обаче, ще пофлиртуват, но едва ли ще приемат такава промяна за каквато гласуваха хората в референдума. Най-голяма полза от мажоритарната система ще имат големите играчи. В това число и ГЕРБ. БСП защитават една смесена избирателна система. Така наречения "немски мажоритарен модел". 50% от мандатите ще са от пропорционален избор и 50% от мажоритарен избор. Все още не знаем какво обаче, включва законопроекта на ГЕРБ. Смесената система има одобрение и в ляво, и в дясно. Дали обаче ще работи добре в България, трябва да се анализира, категоричен е Петър Чолаков.
По думите му основното преимущество на смесения модел е, че той спира "железния закон за олигархията", който е свързан с ролята на политическите партии в една избирателна система . Дава се възможност да се гласува за личности.
Тази избирателна система е възприета в много страни по света. Експертите смятат, че тази система ще даде възможност по-добре да се видят предпочитанията на гражданите. Огромно значение има как ще бъдат определени районите, което ще е и един от големите проблеми, допълни експертът.
Според него мажоритарна система от чист вид е чиста екзотика.
Българското общество е в дълбоко разделение и такава система би се превърнала в система, която задържа статуквото, смята анализаторът.
Цялото интервю с политолога Петър Чолаков и отговор на въпросите - кой печели от тази промяна в Изборния кодекс и дали се очертава нова политическа карта на България, и дали предстои пренареждане вътре и извън парламента, може да чуете в прикачения звуков файл.
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..