Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мажоритарна система от чист вид е политическа екзотика

Идеята за новия законопроект на ГЕРБ  е под натиска на резултатите от референдума. Обединените патриоти  обаче, няма да подкрепят такава промяна. По-скоро ще се търси някакъв  компромисен вариант.  Това заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Петър Чолаков. 

Според него промяната в избирателния  кодекс ще е козметична или повърхностна. 

Няма политик в България, който с лека ръка да пренебрегне такъв голям процент от българските избиратели, гласували за мажоритарен вот. Политиците обаче, ще пофлиртуват, но едва ли ще приемат такава промяна за каквато гласуваха хората в референдума. Най-голяма полза от мажоритарната система ще имат големите играчи. В това число и ГЕРБ.  БСП защитават една смесена избирателна система. Така наречения "немски мажоритарен модел". 50%  от мандатите ще  са от пропорционален избор и 50% от мажоритарен избор. Все още не знаем какво обаче, включва законопроекта на ГЕРБ. Смесената система има одобрение и в ляво, и в дясно. Дали обаче ще работи добре в България, трябва да се анализира, категоричен е Петър Чолаков.

По думите му основното преимущество на смесения модел  е, че той спира "железния закон за олигархията", който е свързан с ролята на политическите партии в една избирателна система . Дава се възможност да се гласува за личности. 

Тази избирателна система е възприета в много страни по света. Експертите смятат, че тази система ще даде възможност по-добре да се видят предпочитанията на гражданите. Огромно значение има как ще бъдат определени районите, което ще е и един от големите проблеми, допълни експертът.

Според него мажоритарна система от чист вид е чиста екзотика. 

Българското общество е в дълбоко разделение и такава система би се превърнала в система, която задържа статуквото, смята анализаторът.

Цялото интервю с политолога Петър Чолаков и отговор на въпросите -  кой печели от тази промяна в Изборния кодекс и дали се очертава нова политическа карта на България,  и дали предстои  пренареждане вътре и извън парламента, може да чуете в прикачения звуков файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Казвам сбогом на думите и потъвам в мълчанията си

След получаването на специалната награда „Пловдив“ поетът и писател Йордан Велчев гостува в студиото на Радио Пловдив и сподели признателността преди всичко към своя град и жителите му.  „Каквото имах, на забравата го казах“ – това е едно кратко стихотворение от поетичната книга на Йордан Велчев „Това, което е“. Писателят и поет заяви в..

публикувано на 23.05.24 в 17:06
Градушката, която падна във Велинград вчера

Градушкарите са доволни, обезпечени с хора и техника

Неустойчива е тези дни атмосферата над България, и днес се очакват дъждове, може би и градушки.  "И сега имаме разрешение за стрелба по градоносни облаци, вчера им въздействахме около 4 часа - след 19 до 23 ч. Вероятно и днес ще се стигне до такова въздействие", каза в предаването "Ден след ден" Георги Михайлов , директор на командния пункт в Голям..

публикувано на 23.05.24 в 15:39

В Пловдив подготвят сериозни промени в таксите за "Синя зона"

Наредбата за организация на движението и паркирането на територията на община Пловдив ще има промени. Те ще касаят паркирането в най-натоварените зони на града, това съобщи за Радио Пловдив Ангел Славов , заместник-кмет с ресор "Обществен ред и сигурност". По-висока се очаква да стане таксата за престой в т.нар. "Синя зона" за три особено натоварени..

публикувано на 23.05.24 в 11:26
Румен Драганов

Има много силен интерес на туристи от Европа към България

Как започна туристическият сезон и какви са основните предизвикателства пред бранша, разговор в програма "Точно днес" с  Румен Драганов, от Института за анализи и оценки в туризма. Драганов подчерта, че всички прогнози от бранша са за положителен летен сезон в България .  "Всичко, което бе договорено през миналата година на борсите, индикациите..

публикувано на 23.05.24 в 09:40

Приемът в професионалните училища се разминава с пазара

Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика. "Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните..

публикувано на 22.05.24 в 16:00