Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на бъбречно болните расте непрекъснато

Какви опасности крият за здравето ни високото кръвно налягане и наднорменото тегло? И още – защо е необходимо да се погрижим за бъбреците си, когато тези фактори са налице? Отговор дава инициативата на Фейсбук страницата „Приятели на бъбреците“ – част от националната кампания за информираност и превенция на бъбречните заболявания. По темата – събеседник – проф. Борис Богов – заместник-председател на Националноно сдружение на нефролозите в България и началник  на клиниката по нефрология в Александровска болница. 

Процентът на пациентите в България с клинично бъбречно заболяване през последните години расте неимоверно много. Този факт е забелязан и от Европейската общност, която  инициира ден за превенция на болестта. Основи фактори за увеличаване броя на заболелите е наднорменото тегло и високото кръвно налягане.

Данните са много тревожни – децата от 5 до 18-годишна възраст у нас с наднормено тегло са над 220 хиляди –т.е. около 27%. България стои на пето място в Европа по пациенти с наднормено тегло, като 28% при подрастващите над 20 години са със затлъстяване, а над 40 години – с  40%.  Пациентите с наднормено тегло обаче са и потенциални пациенти на заболяване от захарен диабет. Около 50 до 80% от диабетиците умират от сърдечно-съдови заболявания, а от пациентите с бъбречна недостатъчност – 44% са диабетици, подчерта проф. Борис Богов.  Българските деца са сред най-активно гледащите телевизия, нямат физическа активност, хранят се нерационално, което влияе негативно върху бъбречното им здраве.

Проф. Богов подчерта, че абсурдите са заложени в това, че всички клинични пътеки, отнасящи се до лечение на пациенти с бъбречни заболявания и наднормено тегло, са недофинансирани. Въпреки че има утвърдена здравна стратегия  2014-2020 г., тя няма да доведе до съществен резултат, защото  в доболничната помощ отсъства активност от страна на лекарите, а и Здравната каса не им позволява да правят скрининг на потенциално засегнатите от социално значимите заболявания, като правят съвсем обикновени изследвания, за да потърсят най-ранните маркери за хронично бъбречно заболяване и по този начин да се превантира  изявата му.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Слабите звена в Европа са в полза на режима на Путин

Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една  много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени  актьори, които не задължително..

публикувано на 03.12.24 в 16:25

Студенти за 10-и път призоваха: "Празнувай отговорно!"

„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив.  „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..

публикувано на 03.12.24 в 16:04

Обявите за работа намаляват с 8% за месец

През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..

публикувано на 03.12.24 в 15:01

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05