Единадесетото издание на международния фестивал за театър и танц „Черната кутия“ събира в Пловдив 16 събития, организирани с посолствата на САЩ, Белгия, Австрия и Израел и с културните институти от Италия и Испания. Той се осъществява с помощта на община Пловдив, която е отпуснала 36 000 лв. за провеждането му, уточни зам.-кметът по култура Александър Държиков.
Фестивалът, който е включен в културния календар на общината, вече излезе от аматьорския си формат, а всички спектакли са планирани от години, съобщи директорът на фестивала Недялко Славов.
„Черната кутия“ се открива на 31 май с белгийската постановка „Джоузефина“, която е носител на редица награди, на камерната сцена на Драматичния театър. Програмата включва театър, пърформанс, съвременен танц, прожекция на филми, уъркшоп, майсторски клас, обясни режисьорът Слава Младенова, която е подбрала участниците от над 650 кандидатури от цял свят.
За първи път в Пловдив на 1 юни ще видим гости от Тайланд с танцов театър със социални послания по значими теми, а американска компания ще представи оригинална комбинация от класически и модерен танц.
На 2 юни гостува израелски театър с постановка за живота на мексиканската художничка Фрида Кало, а на 3 юни ще има прожекция на филма „Хеликоптерът“ от поредицата „Умно село“ на Кольо Карамфилов. Тогава е и постановката „Дама Пика“ на сцената на Кукления театър.
На 4 юни австрийски и американски участници ще представят танцови спектакли на камерната сцена на Драмата, а вечерта ще видим и постановката „Връзки“ на режисьора Яница Атанасова.
На 5 юни са българските театрални спектакли „Очи сини, коси черни“ по Маргьорит Дюрас в Драматичния театър, а в клуб „Петното на Роршах“ - „Кушетките“ по Ален Жиро.
Официалното закриване е на 6 юни с италианската пиеса „Вечерна сянка“.
За част от спектаклите са осигурени субтитри.
Спектъкълът "Оратория" ще се играе тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Проектът конструира нео-драматургия, изградена от музикални артикулации в разнообразни жанрове - от операта до траша и хардкора, като използва единствено интонация и звукоизвличане. Конструира съвременен танц от жестовете, които използваме, докато говорим. Проследява..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..