Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията и злоупотребата с власт са най- голямата заплаха

Участниците в КСНС са се обединили около издигането на личния състав на сектор "Сигурност" като основен приоритет, необходимите мерки за доокомплектоване на сектора, за издигане на мотивацията и престижа на личния състав и даване на необходимите възможности за кадрово и професионално развитие. 

Това каза президентът Румен Радев след близо четиричасовото заседание на КСНС, който обсъди темата за рисковете и заплахите за националната сигурност на България и необходимите мерки за нейното укрепване. Това беше първият КСНС, който президентът Радев свика след встъпването си в длъжност през януари т.г.

Държавният глава посочи, че за да се случи това, трябва да се  разгърнат проектите за модернизация. Участниците в Съвета са се обединили също, че тези проекти трябва да имат своята ускорена реализация. В същото време е важно да се осигури поддръжката на наличната техника, въоръжение и оборудване до изтичането на техния ресурс и замяната им с нови образци.

Бях започнал да си мисля, че няма смисъл от Консултативните съвети, които се бяха превърнали в показен ритуал. Днес видях промяна – конкретност, яснота и прагматизъм . Очевидно държавният глава иска да наложи по- стегнат стил в работата на президентството, а от това се нуждае и системата ни за сигурност. Коментарът направи пред Радио Пловдив дългогодишният служител в българското контраразузнаване и директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.) Юлий Георгиев.

Според него премиерът и други участници в днешния КСНС не бяха готови за този начин на провеждане на съвета. Те бяха свикнали предварително да си раздават материалите, да си съгласуват решенията и после да дават изявления. Сега стилът е друг, посочи Георгиев.

Това, което не е допаднало на бившия контраразузнавач е,  че не се състоя дебат по вътрешните заплахи за сигурност. Позицията му е, че най- голямата заплаха пред страната е корупцията по високите етажи на управлението и злоупотребата с власт. Необходим е специален независим орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Подобна теза лансира и вчерашният доклад от БОРКОР, а в кампанията си президентът Радев също се обяви за създаването на тази институция, припомни Георгиев.

Той смята още, че даденият днес 6- месечен срок за промени в Стратегията за национална сигурност е малко кратък. Защо трябва да бързаме да актуализираме документа, след като не знаем какво ще се случи в конфликтните зони в Близкия изток, с отношенията САЩ – Русия и т.н. Нашият проблем е корупцията и злоупотребата с власт и влияние и обществените поръчки. Те генерират най- големи проблеми в обществото. Вътрешните ни проблеми и тяхното разрешаване зависи от нас самите, докато външните заплахи се решават на различни нива, още повече, че страната ни не генерира външни кризи, каза Юлий Георгиев.

По повод дебата между президент и премиер авиацията или пехотата да се модернизират приоритетно, експертът каза, че двамата нямат разногласия, но разсъждават по различен начин. Те са с различен профил и ще им бъде трудно да стигат до консенсус и това ще им създава проблем за в бъдеще. Друго разногласие е борбата с корупцията и това също ще усложни отношенията между правителство и президентство.

Позицията на бившия контраразузнавач е, че заплахата към националната сигурност изисква незабавна реакция. Президентът не трябва да бъде изолиран от проблемите на системата за сигурност  и в този смисъл са необходими промени в Конституцията, които да му дадат повече правомощия, каза още той.

Полковник от запаса Юлий Георгиев е дългогодишен служител в българското контраразузнаване, директор на Националната служба за сигурност (1995-1997 г.). Член на Национална асоциация сигурност и основател и председател на Управителния съвет на Фондация Риск Мениджмънт Институт – България, преподавател в магистърска програма „Национална сигурност” – катедра „Международни отношения” на УНСС – София по дисциплините „Управление на риска в сигурността” и „Международна и национална сигурност”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кадровият „канибализъм“ изостря дефицита на специалистите у нас

Има „пропаст“  между нуждате от профилирани кадри на бизнеса и това, което произвежда образователната система в момента – коментираха на съвместен форум по темата в Пловдив представители на държавната и местната власт, висши учебни заведения, водещи български и международни компании.  Крайната необходимост от масовост на дуалното обучение и..

обновено на 28.05.25 в 07:25

Сривът в ДПС е резултат от кадровите грешки на Доган

Поредната драма в ДПС – Ново начало на Делян Пеевски и ДПС – ДПС, ръководено от Джевдет Чакъров,  коментира в програма "Ден след ден"  журналистът Валерия Велева.  По думите и това е драматичен край на ДПС на Ахмед Доган. Драматичен, тъжен край, който никой не е очаквал, че по този начин ще се случи.  Пред очите ни просто една партия, който досега..

публикувано на 27.05.25 в 16:47

Повечето българи ще почиват у нас, предимно на морето

Повече от една трета от българите не планират или не могат да почиват това лято. Домакинствата, които планират летни почивки, са подготвили малко над две хиляди лева общо за летния си отдих. Цялостните предпочитания са за почивка на море, но една четвърт от запитаните признават, че не си позволяват дори да мислят за летни почивки. Изводите са от..

публикувано на 27.05.25 в 14:51
Страхил Делийски

Радев пропусна да превърне темата "евро" в разумен разговор

Разнобоят между политическите сили по въпроса за еврото няма да стигне много далеч, защото чакаме конвергентния доклад след 10 дни и всичко ще приключи. Това прогнозира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски.  Според него инициативата на президента за референдум е твърде закъсняла, а разговор за  еврото е трябвало..

публикувано на 27.05.25 в 10:58

Три общински здравни заведения в Пловдив трупат загуби

Три от 14 общински здравни заведения в Пловдив отчитат балансова загуба през миналата година. Рекордьор по дългове е МБАЛ „Свети Мина“ с общ дълг от над 3 милиона и 800 хиляди, като само през миналата година е отчетена балансова загуба от 558 хиляди лева. Това става ясно от отчета на кмета за финансовото състояние на общинските здравни..

публикувано на 27.05.25 в 09:56