Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение ще стане през 2023 г.

| обновено на 02.06.17 в 15:41

Държавници, политици, неправителствени организации, граждани осъдиха решението на президента Доналд Тръмп САЩ да излезе от Парижкото споразумение за климата. 

Георги Стефанов, експерт по климата от WWF, смята, че решението на Тръмп не е изненада, но екипът му не казва цялата истина. "Споразумението ще влезе в сила 2020 година. Според договореностите, ако една страна иска да  го напусне, това може да стане най- рано три години след  влизането му в сила или 2023 година. Тогава Тръмп няма да е президент, може би. Освен това неговите изявления омекнаха в сравнение с предизборната кампания", коментира Стефанов.

Позицията на експерта е, че има достатъчно доказателства и факти, че човешката дейност е причина за глобалната промяна на климата. Политически само две страни плюс Щатите не са се присъединили към Споразумението за климата. Дискусията не е дали, а на каква цена и какво трябва да се прави за в бъдеще. Трябва да се знае как това ще въздейства на нашия живот и на нашите деца, какво ще се промени, каза той.

България и страните от бившия източен блок хем подкрепят договорките, хем оспорват конкретните действия. Затварянето на въглищните централи ще се случи, включително и у нас. Инвестициите, които трябва да се вложат във въгледобивния сектор, нямат голяма възвращаемост в сравнение с инвестициите от възобновяема енергия. Ние трябва да сме готови за тази трансформация, защото слънцето и вятърът водят до постигането на по- евтина енергия, е позицията на Георги Стефанов.

Ако не знаем каква искаме да бъде България през 2050 година, то реално не знаем какво правим в днешния ден.  Чака ни дълга и сериозна работа. България попада в този климатичен пояс, който ще бъде уязвим от гледна точка на измененията на климата – повече бури, пожари, суши, въздействие върху инфраструктурата, което ще води до повече загуби. Трябва да сме адаптирани към промените в климата, защото ако не сме информирани и подготвени цената я плащат обикновените хора, обобщи експертът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45