Говори се за борба с тероризма, а всъщност ние за съжаление сме част от една верска пиар кампания на същия този терористичен интернационал.
Ние непрекъснато отреагираме на това, което той произвежда - ту тук, ту там терористични актове, заплаха, непрекъснат страх от страна на либералните общества, които като че ли демонстрират своята уязвимост и поощряват още повече тероризма. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Христо Смоленов, експерт по антитероризъм, който коментира нападенията в Лондон в събота срещу неделя.
Хора, разхождащи се по Ландън бридж и съответно по пазара Бъроу маркет стават жертви на съвсем импровизирани на пръв поглед, но очевидно движени от зла умисъл терористични нападения. И има нещо, което на нас не ни се казва. Аз не мога да си представя как трима, въоръжени с ножове хора, които нападат в един ресторант клиентите и съответно убиват, десет минути преди да бъдат застреляни от въоръжената полиция, която е изпратена там, как съумяват те да вземат такъв брой жертви, а ранените са 48. Това говори за неща, които се спестяват на аудиторията. Може би се прикрива, че е имало и други опити, и други измерения на случилото се в Лондон. Аз не мога да си представя как трима души с ножове могат да вземат живота на още четирима души и да ранят 48! Това не е нормално, твърди Смоленов.
Експертът подчерта, че „Ислямска държава” може и да не е организационният генератор на случващото се, но във всеки случай е идейният генератори.Проблемът е в прекомерния либерализъм на т. н. либерални общества, в които ние като че ли, признавайки правата на съответната общност от хора да правят каквото си искат в духа на техните традиции, признаваме и правото им да убиват. Парадокс, но истината е, че не се състоя тази интеграция, за която толкова много ни говорят и е невярна тезата, че видите ли като дадеш шансове на една общност от хора да се интегрира в начина на живот на една друга цивилизация, нещата вървят гладко и безпроблемно. Напротив. Моето убеждение е, че се води преднамерена война срещу устоите на нашата европейска цивилизация и се създават предпоставки за масов страх, който да задейства Стокхолмския синдром, допълни още Христо Смоленов.
Той подчерта, че е необходимо да се направи Европейска агенция за противодействие на терора и превенция на радикализацията. ЕС трябва да отдели нужните средства, нужното внимание и да организира своите професионалисти, които да започнат дейност за превенция на радикализацията.
За тази цел е нужна специална институция и моят апел към нашето правителство, когато подготвя програмата за българското председателство на ЕС, е да внесе идеята официално и да ангажира своите партньори от ЕС със създаването на такава европейска агенция за противодействие на терора, обясни експертът по антитероризъм.
Доцент Смолено подчерта, че за съжаление въпросите с добрата охрана по границата на България тепърва ще се разисква.
Цялото интервю с доцент Христо Смоленов можете да чуете в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..