Частично бедствено положение е обявено в село Шишманци заради пожара в бившия стоманолеярен завод, където в петък в склад за отпадъци избухна пожар. Кметът на община Раковски Павел Гуджеров заяви, че опасност за населението от дима, който продължава няма, но все пак хората трябва да бъдат предупредени и при възможност да стоят на закрито.
Заповедта на кмета е с дата 2-ри юни, но институциите като Пожарна и аварийна безопасност и РИОСВ, както и медиите, са уведомени за нея днес. Според кмета причина за това е фактът, че приоритетната задача през изминалите дни е овладяването на огъня.
В събота вечерта имаше димна мъгла, дойде РИОСВ и измери нива на хидрогенцианид от 0,6, 0,7, 0,8 при праг на допустимост 1, разказа Гуджеров. Въпреки че концентрацията е под прага, това говори за влошено качество на въздуха, защото цианидите са отровни вещества, които могат да блокират дихателните пътища, добави той.
До отпадане на предпоставките за обявяването на бедственото положение то ще остане в сила. Огънят е овладян, усилията на аварийните екипи продължават като в момента фадроми разравят куповете изгорял боклук в склада, стана ясно още от думите на кмета на Раковски.
Директорът на РИОСВ доц. Стефан Шилев уточни, че в представените днес документи на фирмата, са открити нарушения в отчетността. Предстои да бъде изяснено и дали некоректното отчитане на количествата отпадъци не е било предпоставка за възникналия пожар.
Фирмата е получила лиценз миналата година и е наела склада за съхранение на смесени горими отпадъци – картон, хартия, пластмаса.
В случай, че бъдат установени и други нарушения, фирмата категорично ще бъде санкционирана, като размерът на глобата варира между 2 и 20 хиляди лева заяви доц. Шилев.
Той потвърди, че експертите от РИОСВ са установяват постъпателно намаляване на изследваните стойности на атмосферния въздух. Всички 26 наблюдавани показатели са в рамките на нормалното, като макар и под нормата, стойностите на циановодород остават завишени.
В следващите часове предстои да бъде направено ново замерване за качествата на въздуха в селата Шишманци и Белозем.
Нашият призив към кората е да стоят навън, колкото може по-малко, защото, въпреки че няма газове, чиито стойности са над допустимите за качеството на въздуха, миризмите са сериозни, заяви още шефът на РИОСВ доц. Стефан Шилев.
Кметът на Шишманци Костадин Иванов заяви, че в четвъртък вечерта ще проведе среща с хората от селото, които са притеснени от случаващото след пожара. В нея участие ще вземат местните общински съветници, ръководството на завода и представители на екоинспекцията.


Служител на Автомобилната администрация в Пловдив е временно отстранен от длъжност заради положителен тест за наркотични вещества – съобщават от ведомството. Служителят е причинил пътен инцидент със служебен автомобил при пристигане пред учебен център за провеждане на практически изпит. При извършване на маневра на заден ход водачът бута..
Възстановяват от утре маршрутна линия №5, която свързва Пловдив със селата Труд и Строево. Това стана ясно след проведената тази вечер среща между жителите на селото, превозвача Петко Ангелов и кметовете на община „Марица“ и село Труд Димитър Иванов и Спас Стайков. В срещата участваха също представители на сдружение „Бъдеще за село Труд“...
В Клисура се провежда Празник на картофите, плодородието и земеделските производители На пл. „20-ти април“, където се състоя събитието, местни производители и търговци представиха своето производство от картофи, а за любителите и гостите на празника бе организирана благотворителна изложба-базар на кулинарни специалитети, пана от природни..
517 абсолвенти от випуск 2025 на Университета по хранителни технологии в Пловдив получиха дипломите си на тържествена церемония днес. От тях 355 са бакалаври, а 162 магистри. Отличниците са 96, а пълните отличници са 15. Пълните отличници бяха наградени с грамота, книга и вписване в почетната книга на учебното заведение. " Днес е ден на..
Служителите на реда разбиха престъпна група за трафик на мигранти през България и Сърбия към Западна Европа. Акцията е проведена на територията на 4 области – София, Пловдив, Пазарджик и Монтана. Граничните полицаи от Дирекция „Противодействие на незаконната миграция“ са започнали работа по разкриване на престъпната схема в началото..