Защо българските политици толкова бързат страната ни да се лиши от родната си валута и да приеме еврото? Задължителна ли е еврозоната за България, както обяви премиерът Бойко Борисов? На тези въпроси отговаря за Радио Пловдив доц. Васил Сивов, доктор по икономика, преподавател по международни отношения и европейска интеграция – автор на изследването: „Еврогедон: възход и падение на еврото.
По думите му сега в еврозоната има 19 страни, ако бъде приета България ще е 20-та страна, която за разлика от много страни е със стабилна банкова система.
В момента има пресъхване на европейските финанси, които спешно се нуждаят от свежа кръв. И тази свежа кръв трябва да дойде от някъде. И тъй като не може дойде вече от старите страни, тя трябва да дойде от новите кандидатки. Виждаме, че Полша, Чехия и Унгария не проявяват особен ентусиазъм и засега нямат намерение дори да влизат в европейския резервен механизъм, обясни доц. Сивов
Той допълни, че най-напред трябва да говорим за рискове а не за плюсове и минуси след приемането ни в еврозоната.
Според него влизаме в нестабилен банков сектор, който може да изсмучи финанси от нас, и дори може да очакваме удар върху цените с приемането на еврото.
Това ще е един дълъг процес от поне 5-6 години. Чак след това може да се правят оценки за това как може да се отрази еврото върху нашата икономика, допълни доц. Сивов.
Европа има невъзвращаеми кредити от 1 трилион евро. Повечето от европейските банки не са в състояние да върнат своите кредити.
Логиката на ЕК се простира до там, до където може и затова кампанията им за привличане на страни в еврозоната стига до по- бедните страни, където има по- стабилна банкова система.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..