Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Шишманци назрява стихиен бунт срещу завода за отпадъци

| обновено на 08.06.17 в 16:12

Жителите на Шишманци ще се срещнат тази вечер с местните власти във връзка с частичното бедствено положение, обявено след големия пожар в цеха за отпадъци.

На събранието ще присъстват експерти от инспекцията по околната среда и водите и здравната инспекция, служители на пожарната, РДНСК и представители на фирмата, която стопанисва обхванатото от пламъци помещение за съхранение на хартиени и пластмасови отпадъци. 

От избухването на огъня  на 2 юни се образува огромен димен облак, който се разнася в различни посоки от вятъра. 

От екоинспекцията в Пловдив отчетоха повишено съдържание на вредни вещества във въздуха, но те са в границите на допустимите норми. Мобилна станция следи постоянно за замърсявания от тлеещото огнище на пожара до окончателното му потушаване. 

Предстои да бъдат определени санкциите за фирмата, експлоатираща изгорелия цех. 

Пред радио Пловдив кметът на Раковски Павел Гуджеров подчерта, че става въпрос за пети пореден пожар и събирането на едно място на  представителите  на отговорните институции и на оператора – наемател на цеха, има цел да изясни, какви предписания ще бъдат дадени, за да не се допускат подобни  ситуации, както и какви санкции трябва да бъдат понесени. По думите му прагът на търпение на жителите на общината е на изчерпване и това е последният път, когато ще бъде направен опит проблемът да бъде решен диалогично. В случай обаче, че това не се случи,  проблемът ще се превърне от регионален -  в национален.

Населението на Шишманци е категорично, че ако са спазени всички изисквания за пожарна безопасност и отпадъците се съхраняват правилно, заводът нямаше да гори пет пъти. Има миризми от сметището, хората имат селскостопанска продукция, тъй като живеят в най-плодородния район, но остава неясно как тази продукция   ще бъде продадена , подчерта кметът на Шишманци  Костадин Иванов. Той заяви, че до пожара  никой не е знаел, че помещението е наето и никой от хората досега не е виждал представител или собственик на фирмата. Тази среща може да се превърне и в пример за координация между институциите, както и в свидетелство за обратното, заяви кметът на Раковски Павел Гуджеров.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28