Жителите на Шишманци ще се срещнат тази вечер с местните власти във връзка с частичното бедствено положение, обявено след големия пожар в цеха за отпадъци.
На събранието ще присъстват експерти от инспекцията по околната среда и водите и здравната инспекция, служители на пожарната, РДНСК и представители на фирмата, която стопанисва обхванатото от пламъци помещение за съхранение на хартиени и пластмасови отпадъци.
От избухването на огъня на 2 юни се образува огромен димен облак, който се разнася в различни посоки от вятъра.
От екоинспекцията в Пловдив отчетоха повишено съдържание на вредни вещества във въздуха, но те са в границите на допустимите норми. Мобилна станция следи постоянно за замърсявания от тлеещото огнище на пожара до окончателното му потушаване.
Предстои да бъдат определени санкциите за фирмата, експлоатираща изгорелия цех.
Пред радио Пловдив кметът на Раковски Павел Гуджеров подчерта, че става въпрос за пети пореден пожар и събирането на едно място на представителите на отговорните институции и на оператора – наемател на цеха, има цел да изясни, какви предписания ще бъдат дадени, за да не се допускат подобни ситуации, както и какви санкции трябва да бъдат понесени. По думите му прагът на търпение на жителите на общината е на изчерпване и това е последният път, когато ще бъде направен опит проблемът да бъде решен диалогично. В случай обаче, че това не се случи, проблемът ще се превърне от регионален - в национален.
Населението на Шишманци е категорично, че ако са спазени всички изисквания за пожарна безопасност и отпадъците се съхраняват правилно, заводът нямаше да гори пет пъти. Има миризми от сметището, хората имат селскостопанска продукция, тъй като живеят в най-плодородния район, но остава неясно как тази продукция ще бъде продадена , подчерта кметът на Шишманци Костадин Иванов. Той заяви, че до пожара никой не е знаел, че помещението е наето и никой от хората досега не е виждал представител или собственик на фирмата. Тази среща може да се превърне и в пример за координация между институциите, както и в свидетелство за обратното, заяви кметът на Раковски Павел Гуджеров.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..