„Пловдив през втората половина на ХІХ и ХХ век – общество, личности, местна власт“ е темата на двудневната Национална научна конференция в Пловдив с участието на около 40 учени – представители на БАН, университетски центрове, архиви, библиотеки и музеи. Мост през годините с фокус развитието на обществените отношения, благотворителността, приноса на библиотеките, проблемите на урбанизацията довели до създаването на Пловдив, какъвто го познаваме днес.Стефан Шивачев – директор на регионален исторически музей Пловдив.
Това е 10-то издание на форума „Пловдивски приноси“ и има за цел да обедини изследванията на хората, които се занимават с пловдивска история, и от друга страна, да даде възможност за публикуване на техните изследвания. Вече имаме издадени девет сборника, официални научни издания с редколегия, които, лаская се да кажа, представляват вече една написана история за Пловдив от периода 19-20 век. Когато един историк сяда да пише историята на Пловдив за даден пеиод, той стъпва на всички онова, което неговите предшественици са публикували. Темата е тази, защото има една много интересна зависимост, особено отчетлива за Пловдив. Хората, живеещи в един град, самите личности, създават неговото общество. Това общество обаче създава новите личности. Ако погледнем пловдивската история на 19 век, виждаме, че тези личности, които идват от всички български земи, създават това пловдивско българско общество. А след Освобождението то привлича духовния елит на България. Тази взаимовръзка е много интересна, защото не можем да твърдим, че възрожденското общество в Пловдив не е равнозначно на имена като Христо Г.Данов, Найден Геров и още много подобни личности.
Повече чуйте от звуковия файл:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..