Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо на морето идват работници от чужбина, а нашите бягат?

| обновено на 09.06.17 в 19:57

Ритникът по българската камериерка от пияния шведски турист отново постави на дневен ред въпроса за това каква дестинация е за чужденците нашата страна. 



Ако не бяха видеокадрите, едва ли някой щеше на узнае за станалото, казва Бранимир Ботев, бивш заместник-министър на туризма и настоящ изпълнителен директор на Европейския институт за стратегии и анализи. 

По думите му, много са такива случаи с надрусани и пияни до козирката чуждестранни туристи. Нивото на пристигущите да летуват няма как да не се отрази и на цялостния образ на морския ни туризъм. Очевидна е обаче и ролята на държавата, която трябва да осветли  целия „черен“ бизнес в бранша. Проблемът тук е в това, че в този сектор има над 140 организации, които претендират да представляват отрасъла, коментира Бранимир Ботев. 

Освен това, стана ясно, че близо 6 000 чуждестранни работници, преобладаващо с български паспорти и произход, се очаква да заемат опразнените места на персонала през този сезон. Тук отново липсва стратегическо мислене и управленска визия от страна на държавата, защото още преди 4 години беше ясно, че се задава голям кадрови проблем.

Сега се питаме, защо нашите деца, прекрасно подготвени и обучени, отиват да работят в Гърция и Турция? Да, заплащането е фактор, но не единствен. Просто тук те не могат да бъдат ангажирани и 6 месеца, заради краткия сезон, за да могат да се развиват. 

Няма устойчивост на кадрите, обобщи бившият заместник-министър на туризма. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20

С всеки ден намалява възможността за редовен кабинет

Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 15:38

Механизмът за определяне на МРЗ обезсмиля консултациите

След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г.  в страната става 1077 лв...

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42