Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаш ли да впечатлиш една жена - подари й букет от череши!

Реколтата от череши тази година в България е поне с 30% по-слаба отколкото през други години, цената им е висока, а същевременно българските череши се изкупуват два пъти по-скъпо в съседните страни. Не случайно вече битува анекдот, че "ако мъж иска да впечатли една жена, вече трябва да й подари букет от череши!". 

Причината за ниските добиви обаче  е в лошото оплождане на цветовете. Това се дължи на твърде студеното за черешовите дървета време, коментира фермерът от с. Трилистник Красимир Кумчев. Заради това и първите череши, които се появиха, бяха вносни, на цени около и над 50 лв/кг. Едва след това на пазара излязоха и българските, с цена около 10 лв./кг., обясни  той. 

Когато се говори за цени на черешите обаче, задължително се взема предвид качеството на плодовете. Така че, който се оплаква от ниска изкупна цена на продукцията си, това се дължи на ниското качество, продължава Красимир Кумчев. 

Според него проблем с пазара на череши никога не е имало. По овощните градини у нас в момента ма повече румънци, отколкото на морето, шегува се фермерът.  

По думите му, най-голям производител в бранша е Турция, следвана от Италия и Испания, а също и България. Ние дори имаме съществено предимство от около 20 дни при зреенето на черешите, което си е истински подарък от природата. Би било огромна грешка това да не се използва, категоричен е той.  

Средният надник за бране на череши варира между 35-40 стотинки за килограм, като според качеството им достига и до 50 стотинки. В този смисъл, един сръчен работник спокойно си изработва по 50 лева на ден, уверява фермерът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56