Осъществяването на проекта „Пловдив Европейска столица на културата 2019“ е под голям въпрос. Проблемът са липсващите пари от държавата, които не се знае кога ще дойдат, предупреди пловдивският депутат от БСП доц. Георги Йорданов.
На 8 юни министърът на културата Боил Банов е отговорил на негово депутатско питане, без обаче да обясни защо все още ги няма 20-те милиона лева, които държавата трябва да даде. В отговора си министърът очертава финансовата рамка на проекта „Пловдив Европейска столица на културата 2019“, без да отговаря дали парите от държавата ще дойдат и как ще бъдат употребени в краткото време до 2019-та година.
Парите, които идват от държавата, са предвидени само за капиталови разходи, посочи народният представител от БСП. Той подчерта, че никой в Управителния съвет на Фондация "Пловдив 2019" не се е занимавал със строителство, с изключение на заместник-кмета Александър Държиков. Община Пловдив трябва да създаде Общински културен институт, в който да влязат хората, които разбират от капитално строителство, смята доц. Георги Йорданов.
От над 76 милиона лева общ бюджет по този проект до момента са изхарчени само 4 милиона лева за зоологическата градина, а за оставащата година и половина трябва да се похарчат още близо 70 милиона лева, изчисли доц. Йорданов. По думите му, това трудно може да се стане дори теоретично. До 2019-та година Пловдив няма да е готов с инфраструктурата, която трябва да посрещне гостите, смята депутатът от БСП. Затова според него, проектът „Европейска столица на културата“ е само една мечта.
Оказва се, че Общинският съвет не разполага с подробна информация за всичко, извършено от Общинската фондация „Пловдив 2019“, няма яснота за планираните мероприятия, както и кои от близо стотината членове на Обществения съвет на фондацията участват със своята експертност в нейната работа. Това заяви общинската съветничка от БСП Димитрина Вакрилова, като посочи, че са събрали необходимия брой подписи за провеждането на извънредна сесия на Общинския съвет с единствена точка дейността на фондация „Пловдив 2019“.
Сесията вероятно ще се проведе на 19 юли, уточни Вакрилова. По думите й, на сесията трябва да се дискутира отчетът на кмета Иван Тотев като председател на Управителния съвет на фондацията. Ще се изиска и информация от Контролния съвет за дейността на фондацията. След това ще се настоява за отговор на Иван Тотев в качеството му на кмет на Пловдив за всички дейности на общината, свързани с подпомагане работата на фондацията.
Нещата здраво са зациклили, коментира Димитрина Вакрилова и подчерта, че на всяка сесия местният парламент актуализира бюджета си като отделя пари, за да може все пак фондация „Пловдив 2019“ да работи. На последната сесия гласувахме над 3 милиона лева за проекти на фондацията, припомни Вакрилова.
Кметът Костадин Димитров направи инспекция на важни за Пловдив инфраструктурни обекти, които се изпълняват в момента. Той бе придружен от ресорния си заместник Хакъ Сакъбов, главния архитект на Община Пловдив Яна Желязкова и шефа на дирекция „Строителство и инвестиции“ Христина Плачкова. Като интензивни се определят темповете на ремонтите..
Заради огнищата на шарка по дребните преживни животни вицепремиерът Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет. Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта..
Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители. Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..
Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..
Шофьор от Пещера беше арестуван, след като опитал да подкупи полицай по време на пътна проверка в Брацигово. . Малко след полунощ в събота, автопатрул спрял джип с чужда регистрация на кръстовище в Брацигово. 46-годишният мъж, който шофирал без книжка предложил на полицая 100 лева за "почерпка, за да не бъде глобен. Освен че веднага е..