„Аз ти казвам: ти си Петър, и на тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят.“ (Maт. 16:18)
На 29 и 30 юни Православната църква почита едновременно паметта на Светите равноапостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Според поверията празнуването на двамата светци пази дома и имотите от огън и градушка.
На 29 се почита Свети Петър, върховен апостол, който олицетворява доброто начало. Счита се и за основател на християнската църква, „камъкът“ върху който тя е изградена. Свети Петър е пазител на портите на рая и точно той преценява дали да пусне душата на човек в него или да го отпрати към ада. Той измерва с везна добрите дела спрямо човешките грехове и е неподкупен.
Според евангелието Петър е беден рибар от град Витсаида край Галилейското езеро, един от първите ученици на Христос и един от преданите му последователи.
Павел, роден в Тарс, Киликия, първоначално изповядва юдейската религия и е сред гонителите на християните. На път за Дамаск той е ослепен от видение на Господа. Завеждат го обратно в града, където след три дни е изцерен по чудо. От яростен противник става най-ревностен разпространител на Христовото учение. През 67 г. заедно със сподвижника му Петър са разпънати на кръст от император Нерон в Рим.
В народния календар Петровден се предшества от Петровите Заговезни, които започват с първата седмица след Петдесетница. В този ден завършва постът и се приготвя младо петровско пиле. Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи - обикновено през първата половина на деня.
В представите на българския народ двамата апостоли се възприемат като братя, от които Петър е по-младият. Някъде се смятат и за близнаци. В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е. В някои райони на Петровден се правят сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. На някои места те се раздават като помен за починали деца.
Имен ден празнуват Петър (от гръцки „камък"), Петрана, Петя, Павел, Павла, Павлин, Павлина, Пoлина, Петя, Пенка, Пенчо, Камен.
Петровден е празник на градовете Павликени и Лясковец.
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замързяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..
Всички 14 инфраструктурни проекти на стойност 350 млн. лв, с които Община Пловдив кандидатства за финансиране от държавата, са одобрени от Министерския съвет и са включени в проекта на републиканския бюджет. Това стана ясно, след като проектобюджетът на държавата за 2025 г. бе внесен в МС и публикуван на правителствения сайт. Първоначално в..
18-годишен младеж е загинал при пътно произшествие между Ягодово и Пловдив. Сигналът за блъснал се в дърво лек автомобил "Фолксваген" е получен минути след полунощ на тел. 112. От екип на спешна помощ е констатирана смъртта на 18-годишното момче зад волана. На местопроизшествието е извършен оглед. Причините и..
Протест за равни права при отглеждането на деца ще се проведе днес по обяд пред Съдебната палата в Пловдив. Организатори в социалните мрежи са Владимир Ненов и Христо Симеонов, които призовават да участват всички граждани, които искат да изразят позицията си как съдът да решава детски съдби. Организаторите призовават съда да заработи в интерес..