Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само образованието в гетата ще спаси нацията

| обновено на 07.07.17 в 17:15
Снимка: Кирил Чобанов

Адвокат Борис Велев е завършил право в Хумболт университет в Берлин, практикуващ в България. 

С него коментираме етнически ли са проблемите в циганските махали у нас, колко са дебели и корумпирани стените между циганските махали и данъкоплатците, равни ли са всички пред закона, има ли опасност гетоизацията да се превърне в ислямизация.

Според адвокат Велев в страната е налице сблъсък между две култури - традиционната българска и културата на едно малцинство, което в близките десетилетия ще се превърне в мнозинство. Велев цитира, че през 1947 година циганското население у нас е не повече от 50 000 души, днес надхвърля един милион

В същото време трябва да се отбележи, че циганите не са хомогенна маса, включително и по вероизповедението си. Най – голямата раждаемост е сред мюсюлманите, отбелязва адвокатът, акцентирайки върху проблем, който прави замитането на проблемите още по- опасно в настоящия момент.

Българската държава е абдикирала е, политиците са си зарели главите в пясъка, опитват се да замазват проблемите, констатира Борис Велев. Той допълни, че интеграцията на ромското население, поне засега е невъзможна. Самите роми не желаят да бъдат интегрирани, те искат да си живеят по своите правила, според своите ценности.

Образованието е единственият начин част от проблемите да бъдат решени. Мерките, които сега се обсъждат, звучат разумно, но на този етап звучат само като като добро пожелание. 

Цялото интервю с адвокат Борис Велев можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10