Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изобилието от книги за Левски е свързано с културната ни криза

Димитър Христов от Института за исторически изследвания към БАН смята, че науката е направила достатъчно, за да познаваме жизнения път на Левски и неговата участ.

Това изобилие днес  от литература е свързано, според него, с нашата емоционална и културна криза и с измеренията на нашето настояще. Ние нямаме много герои, а Левски е един от безспорните. Така хората се легитимират като патриоти, смята той.

Днешният поглед към Левски не е формиран от една линия, той се фрагментира на много парчета, както знанията ни за съвременния свят по принцип. Става дума за масовото съзнание, защото хората имат все по- малко време да четат и да разсъждават, каза още ученият.

Несигурни са, както датата на смъртта на Апостола, така и неговото раждане. Ние  знаем датата 18-ти юли от изследванията на историци в по- късен период.

По принцип честваме неговата екзекуция, защото това е кулминацията на неговото дело, църковната практика е подобна, тя чества загиването на мъченика, а не нейното рождение, обясни още Христов.

Нямаме причина да обвиняваме Църквата, че не го  канонизира. Васил Левски е деец на нашата революционна гражданска борба за освобождението ни. Делото на Левски е свързано с обществото. Не трябва да се смесват тези две измерения.

Той е бил свещенослужител, оттегля се от монашеството с желанието да помогне на своя народ. Най- важното от неговото дело са неговите обиколки, прякото му революционно действие. 

Ако ние ходим, виждаме какво е по селата и градовете на България сигурно ще помогнем на страната си, каза още Димитър Христов.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Казусът с транспорта Пловдив - с.Труд стигна до НС

Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..

публикувано на 13.12.24 в 12:24

Над 1500 са писмата до Дядо Коледа от Пловдивско

Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят.  В Пловдив и региона..

публикувано на 13.12.24 в 11:04

Отварянето на границите ще вкара повече туристи у нас

Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген.   Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...

публикувано на 13.12.24 в 10:25

Тировете вече ще чакат по 2 часа на границата, вместо 16 часа

Транспортните фирми вече ще се бавят на границата не повече от 2 часа, вместо да висят както досега по 16 часа на Дунав мост. Това коментира Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи след дългочаканата от бранша новина за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген.   До момента именно заради граничния контрол..

публикувано на 13.12.24 в 09:52

Пожарникари спасиха семейство от преспите в Родопите

Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември  следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..

публикувано на 12.12.24 в 15:08