Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изобилието от книги за Левски е свързано с културната ни криза

Димитър Христов от Института за исторически изследвания към БАН смята, че науката е направила достатъчно, за да познаваме жизнения път на Левски и неговата участ.

Това изобилие днес  от литература е свързано, според него, с нашата емоционална и културна криза и с измеренията на нашето настояще. Ние нямаме много герои, а Левски е един от безспорните. Така хората се легитимират като патриоти, смята той.

Днешният поглед към Левски не е формиран от една линия, той се фрагментира на много парчета, както знанията ни за съвременния свят по принцип. Става дума за масовото съзнание, защото хората имат все по- малко време да четат и да разсъждават, каза още ученият.

Несигурни са, както датата на смъртта на Апостола, така и неговото раждане. Ние  знаем датата 18-ти юли от изследванията на историци в по- късен период.

По принцип честваме неговата екзекуция, защото това е кулминацията на неговото дело, църковната практика е подобна, тя чества загиването на мъченика, а не нейното рождение, обясни още Христов.

Нямаме причина да обвиняваме Църквата, че не го  канонизира. Васил Левски е деец на нашата революционна гражданска борба за освобождението ни. Делото на Левски е свързано с обществото. Не трябва да се смесват тези две измерения.

Той е бил свещенослужител, оттегля се от монашеството с желанието да помогне на своя народ. Най- важното от неговото дело са неговите обиколки, прякото му революционно действие. 

Ако ние ходим, виждаме какво е по селата и градовете на България сигурно ще помогнем на страната си, каза още Димитър Христов.

Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12