Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяка нация има еталон, нашият е Левски

Животът и дейността на Васил Левски са обвити с догадки и предадени от уста на уста  данни от негови близки и сподвижници. Изпитание е в тази информационна лавина да бъде издирен обективен и задълбочен  отговорно изготвен историографски материал За  Васил Иванов Кунчев - дякон Игнатий - революционера-еталон, водача пример, човека мярка героя мит, месията светец  вече много е изговорено, омастилено набрано,  дигитализирано, филмирано. Това казва  историкът и автор на книгата „Васил Левски – факти и фикции“  Веселин Игнатов. Как можем да опазим  от непроверени факти, полуистини и лъжи образа на Левски? 

 Воден от убеждението, че младите хора не трябва да начеват познанието си за Апостола с неистини и неточности, които са равносилни на грях, Веселин Игнатов представя фактите от живота на Левски, изчиствайки ги от всякаква мистификация и позовавайки се на мемоари и спомени след задълбоченото им проучване. Пред Радио Пловдив писателят отговори каква е неговата истина за Апостола на Свободата Васил  Левски.

 Чуйте звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Дигитален детокс в медийния хаос

Една концепция от икономическата теория - рационалното невежество - дава следната гледна точка към информацията: въпреки че повечето информация по принцип носи повече стойност, в определен контекст повечето информация започва да пречи при взимането на решения, започва да става трудно да отделим сигнала от шума. С Панайот Стефанов разсъждаваме..

публикувано на 09.12.24 в 08:38

Анета Русковска в "Добро утро, ден!"

В първата седмица на декември, в "Добро утро, ден!" гостува Анета Русковска , тя има богат опит като PR специалист, журналист и преподавател. В TNN е от първия ден на радиото, от  създаването му през 1992 година.  Има публикации във в-к "Дневник" и сп. "Мениджър". Била е редактор на предаването "Добро утро с БНТ 2".  Преподавател е в програмата..

обновено на 07.12.24 в 07:20

Недоверието към институциите е от сложния казус Велинград

Защо стопаните от Велинград настояват казусът със заразата от чума по овцете  да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както самите те твърдят?  Темата пред Радио Пловдив коментира  Стефан Попов , председател на Независимото сдружение..

публикувано на 06.12.24 в 18:08
Доцент Иво Топалилов

Панагюрското съкровище още е загадка за учените

75 години след откриването си Панагюрското златно съкровище е изпълнено с мистерии и въпроси, които търсят своите отговори. Според доц. Иво Топалилов, ръководител на Центъра по тракология в Института по балканистика към БАН, въпреки че съкровището е открито преди 75 години, много от неговите аспекти, свързани със семантика на изображенията и..

публикувано на 06.12.24 в 16:55
проф. Людмил Георгиев

В парламента надделя страхът

"В крайна сметка надделя чувството на страх и въпреки всички недоразумения, си избраха председател на Народното събрание. Имам предвид страх от надигащата се всенародна омраза към така наречения политически елит." Така политологът проф. Людмил Георгиев коментира дешния избор на Наталия Киселова за председател на парламента. Според него изборът на..

публикувано на 06.12.24 в 16:05