Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкуренцията идва отвън, фермерите тук оцеляваме заедно

Общинският съветник от ГЕРБ в Раковскии съпредседател  на Националния съюз  на говедовъдите в България Рангел Матански е победитлят в Националния конкурс за Европейската награда на младите фермери. Той е на 35 години, управител е на една от първите организации на производителите „Фермерско мляко“ и заместник.председател на Постоянната комисия по земеделие, гори, селски и планински райони към националното сдружение на общините в България. 

 Рангел Матански ще представлява страната ни в рамките на Европейския конгрес на младите фермери, който ще се проведе на 18 и 19 октомври в Европейския парламент в Брюксел.  Каква е цената на това да си водещ фермер в България, съизмерими ли са професионалните усилия на родните и европейските фермери и какви уроци дава опитът разговаряме с  лидера сред младите български фермери Рангел Матански:

Р. Матански: Отличието, което получих, отдавам на това, че  вече няколко години работя в сферата на сдружаването, в това да мотивирам колегите – земеделци от България да се сдружават.  Ние сме представители на семейна кравеферма, устойчивост на семейното стопанство като част от организация на производители, какъвто беше моят проект, това явно е помогнало да бъда избран.

Да бъдеш част от семейна традиция в земеделието, опитът, натрупан от поколенията, материалната база, която имаме и любовта към земеделието и животновъдството, която се получава още от дете, са оказали от жизнено важно значение за  успеха и за това, дали стопанството ще оцелее.  Да не забравяме, че работим на европейския пазар и колегите там са натрупали опит няколко поколения вече са инвестирали знания и техника и са  развили стопанствата си, ние се борим с тях и това е реално конкуренцията, която идва отвън. При нашите условия  няма конкуренция – всички тук се борим за оцеляване заедно.

Наистина това, че завърших Аграрния университет, е наистина добра база, която помага за развитието ми. Но  като съпредседател  на Националния съюз на говедовъдите в България подготвихме заедно с бизнеса и Аграрния университет споразумение, за да си помагаме взаимно, да подпомагаме студентите, когато завършат образованието си, да си намерят работа, от позициите на бизнеса да направляваме специалностите. Но в същото време науката трябва да работи и в полза на бизнеса, за да има взаимен обмен.

Нашите колеги от старите страни-членки  получават поголеми субсидии, ползват високопродуктивна техника. Ние се опитваме да наваксваме, но боричкайки се между нас, реално подпомагаме конкуренцията.  Сега се опитвам да убедя колегите, че участвайки в група или организация на производителите, никой няма да им вземе притежанието на земеделците, но ще имат полза. Ще получат възможност допълнително да се развиват и да получат субсидия.  В България по мярка 9, която предстои да се отвори през есента, всеки производител ще има възможност да получи по 10% от оборота на съдружниците под формата на субсидия. И тази субсидия е в рамките на 5 години. Проблемът при сдружаването обаче е, че хората се страхуват, защото помнят, как някога са им били отнети земите и животните. Земята ни не се произвежда никъде, тя е наше национално богатство и е добре да си отстане в български ръце.

 Чуйте звуковия файл:  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56